Petak 21.10.2011.
14:30
Vestionline

Pomozite deci oboleloj od raka

Saopštenje prenosimo u celosti:

Naš nedavno preminuli sugrađanin, Mijodrag Stanojević, testamentom je zaveštao svoja dva stana, ukupne stambene površine 230m², sa garažom od 18m², u Čolak Antinoj 16, na Senjaku, Opštini Savski venac, sa naznakom da imovina bude iskorišćena u dobrotvorne svrhe.

Tim povodom, odluka Opštine savski venac je da novčana sredstva, dobijena prodajom navedene imovine, investira u rekonstrukciju zgrade Doktorova kula, koja će adaptacijom biti pretvorena u Roditeljsku kuću, za privremeni smeštaj dece obolele od raka, koja dolaze iz unutrašnjosti na lečenje na beogradske hemato-onkološke klinike, u pratnji svojih roditelja.

"Sagledavši potrebu za ovakvom vrstom smeštaja, koji se zove Roditeljska kuća, za smeštaj dece obolele od raka i njihovih bližnjih, Opština Savski venac je svesno ušla u ovaj projekat od nacionalnog značaja, zajedno sa NURDOR-om, sa namerom da pomognemo, ustupanjem zgrade 'Doktorova kula' na korišćenje za ovu namenu, verujući da ćemo tako podstaći i animirati i druge državne institucije da nam se priključe i daju svoj doprinos da zajedno realizujemo ovaj projekat u što kraćem vremenskom roku, na zadovoljstvo svih zainteresovanih strana.

Nažalost, kako sada stvari stoje, mi smo i dalje sami u svemu ovome, iako će se u roditeljskoj kući 'Doktorova kula' smeštati deca iz cele Srbije.

Apelujem na sve privrednike, državne institucije i ljude dobre volje da nam se pridruže i pomognu u realizaciji ovog projekta. Bolest ne bira.

Na tu činjenicu i značaj ovog projekta za celu Srbiju sam i juče podsetio moje kolege, predsednike opština i gradonačelnike gradova Srbije, na prezentaciji koju je NALED organizovao, u saradnji sa Ministartvom životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja na temu kako se spremiti za strane investicije i fondove", istakao je Tomislav Đorđević, predsednik Opštine Savski venac.

Cilj je da deca hemioterapiju primaju preko dnevnih bolnica i da što manje vremena provode u bolnicama. Otuda potreba za Roditeljskim kućama, koje predstavljaju u ovom slučaju kuće nade za decu obolelu od raka i njihove roditelje. Namenjene su smeštaju roditelja i dece koja se leče od raka van mesta stanovanja.

Na beogradske hemato-onkološke klinike na lečenje dolazi 70% dece iz unutrašnjosti Srbije. Lečenje od raka može potrajati više godina. Troškovi života tih porodica se, u tom slučaju, tokom lečenja deteta skoro dupliraju, a 80% njih su materijalno ugrožene.

Mnoge majke vrlo često ostaju bez posla ili su prinuđene da daju otkaz, da bi bile uz svoju decu tokom lečenja, zbog ograničenog bolovanja na 4 meseca. Neretko, roditelji spavaju po parkovima oko bolnica u kolima, u najboljem slučaju kod rođaka ili iznajme stan.

Ukupna površina zgrade "Doktorova kula", sa podrumom, je 868m2.

Kada bude rekonstruisana, u njoj će biti 10 soba za smeštaj dece i roditelja, ukupno 200m2, 1 kancelarija 36m2, zajedničke prostorije za odmor, igru i rad dece 213.15m2, kuhinja i trpezarija 60.55m2 i ostaje 120m2 za pomoćne prostorije, perionicu i ostavu.

Zajedničkim naporima NURDOR-a i Opštine Savski venac do sada je putem donacija prikupljeno ukupno 13.679.984,77RSD, a potrebno je još 66.435.013,63RSD, prema predračunu koji je napravila Opština Savski venac.

Važni podaci:

Svakoga dana jedno dete oboli od raka u Srbiji!
Svake nedelje jedno dete umre od raka u Srbiji!
Oko 500 dece se leči od raka tokom godine u Srbiji!
Njih 60% ima sreću da se izleči!
Deca se leče u 5 centara u Srbiji, 3 klinike u Beogradu, Novi Sad i Niš!
Najčešće maligno oboljenje kod dece je akutna leukemija, gde je i procenat izlečenja najveći, oko 70%, a terapija traje 105 nedelja.

2024 © - Vesti online