Utorak 18.10.2011.
22:32
Vecernje novosti

Novca za penzije ima samo za još pola godine!

Fond PIO u 2010. po jednom penzioneru bio u minusu 57.879 dinara
 

To znači da su po jednom osiguraniku naplaćeni doprinosi u iznosu od 42.818 dinara za godinu dana (obračunato na najnižu osnovicu) dok je po jednom penzioneru isplaćeno minimalno 100.697 dinara godišnje. Kada se uzme u obzir da Fond ima skoro dva miliona osiguranika i 1,6 miliona penzionera, jasno se može zaključiti koliki su gubici.

Iz tog je razloga Radna grupa poslala Vladi RS ”pismo o namerama” u kojem najavljuje korake kojima će se pozabaviti u narednom periodu.

"I Evropska unija i MMF traže ”dublju” reformu, a ona nije partijsko već prvorazredno državno pitanje. A da penzije ne postanu socijalna kategorija, moguće je postići samo ako Fond dobije status investicionog i garancijskog fonda sa jasno definisanom imovinom", objašnjava Slavenko Grgurević, predsedavajući Radne grupe.

Popis imovine kojom bi Fond mogao samostalno da raspolaže i tako zarađuje novac, umesto da to u njegovo ime čini Vlada RS, samo je jedan od reformskih koraka. Radna grupa predložila je Vladi i da se konačno uvede disciplina u plaćanje doprinosa, jer su trenutno dugovi prebacili 233 milijarde dinara.

Među zahtevima je i da se pravo na novčanu naknadu za tuđu negu i pomoć, kao i

Dugovi po doprinosu preko 233 milijarde

za telesno oštećenje, prebaci u sistem socijalne zaštite jer je samo u ime ovih naknada u 2010. Fond isplatio 15,5 milijardi dinara. A kao reformski korak predloženo je i izmeštanje obaveze finansiranja zdravstvene zaštite penzionera sa Fonda na budžet Republike.

"Iz stope doprinosa PIO pokriva se i zdravstveno osiguranje penzionera od 12,3 odsto na neto isplaćene zarade. Ovi transferi Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje su 1995. bili 8,3 odsto, a u 2011. su dostigli 10,4 odsto, odnosno čak 48,3 milijarde dinara", objašnjavaju u Radnoj grupi.


Neće da budu protočni bojleri

Fond trenutno deluje kao protočni bojler za isplatu penzija i ne raspolaže mogućnošću da upravlja svojom imovinom i sredstvima, kao ni da odlučuje o stopi doprinosa, ni da kontroliše naplatu, zaključak je Upravnog odbora Fonda PIO.

"Fond zato, što pre, mora da postane nezavisna institucija kao što je slučaj u razvijenim zemljama, a to podrazumeva isključivanje svakog političkog uticaja.

2024 © - Vesti online