Miting poezije za kraj
Miting su otvorili Ljubiša Simić, predsednik Sedmice i Vuk Vukićević, generalni sekretar Udruženja izdavača i knjižara Srbije, koji je prisutne obavestio da je udruženje kao legitimni predstavnik srpskih izdavača primljeno u članstvo Međunarodne asocijacije izdavača na godišnjoj skupštini ove organizacije održanoj upravo na Sajmu knjiga u Frankfurtu.
Iskoristio je takođe priliku da se zahvali članovima Sedmice na izvanrednoj saradnji tokom sajma i njihovom doprinosu da ovaj štand bude mesto okupljanja i druženja. Potom je Simić predstavio goste iz Kruševca i Sremske Mitrovice, koji su publici čitali svoje pesme.
S posebnim zanimanjem publika je pratila Sergeja Glovjuka iz Moskve koji je autor serije antologija "Slovenska poezija 20/21. iz veka u vek", pesnika iz Srbije, Makedonije, Slovačke, Slovenije, Hrvatske, Crne Gore i Češke.
Posle toga je počeo pravi pesnički miting u kome su učestvovali pesnici i pisci iz Francuske i Nemačke. Bio je to pravi vatromet poezije, u stvari zagrevanje jer su isti gosti i pesnici iz Evrope uveče učestvovali na 17. Oktobarskim susretima pisaca dijaspore, koje organizuje Sedmica.
Na redu je Beograd
Produžena ruka "Sedmice": Slavica Mastikosa
Pesnikinja Slavica Mastikosa, članica Sedmice, do prošle godine je bila stanovnik Frankfurta, a sada živi u Beogradu.
Došla je na Sajam u Frankfurt, a saradnja sa Sedmicom se nastavlja i ona je u Srbiji, kažu u Sedmici, njihova "produžena ruka".
Susret
Diana Pijetlović i prof. Miodrag Živančević
Frankfurtski sajam knjiga nije samo prilika da nađete dobru knjigu, već i mogućnost da sretnete nekoga posle dugo vremena.
To se desilo na ovom Mitingu pesnika gde je pesnikinja Diana Pijetlović srela svoga profesora Milorada Živančevića, književnog istoričara i prevodioca.
Sreli su se posle nekoliko godina i u priči se podsetili da je profesor Živančević počeo svoju knjigu "Onostranstvo" rečenicom "Bilo davno i nije istina". |