Teško zemlji gde su žene samo - glupače
- Sadržaji u udžbenicima pre svega moraju da budu pristojni. Srpski jezik je toliko bogat da se mogu i moraju naći odgovarajući primeri.
Pa bar bi škola morala da bude sredina u kojoj se poštuju rodovi. Navođenje primera glupača je krajnje neprimereno. Time se omaložava ženski rod, a to je opasno.
Ni primer lozovače nije odmeren jer je u pitanju rakija. Pa zar nije preterano konzumiranje alkohola u Srbiji? Treba li da učimo decu o vrstama rakije još od malih nogu?
Sporna "Gramatologija" dobila je pozitivnu ocenu Ministarstva prosvete 2007. godine, koja je u međuvremenu promenjena, ali priručnik je i dalje moguće kupiti u knjižarama.
- Tako je to kod nas. Kako je takav udžbenik uopšte i mogao da dobije pozitivnu, prelaznu ocenu? O tome je trebalo voditi računa ranije. Pitam se kakva je to recenzentska komisija to odobrila. Dobar udžbenik mora da zadovolji estetske, društvene i etičke vrednosti. Škola bi morala da decu brani od ulice i poroka, a ne da u udžbenicima navodi ovakve primere.
Koliko sve ovo govori o stanju našeg društva?
- Mnogo, jer nema delikatnije stvari od jezika. Ovakvi primeri nepoštovanja rodova zbunjuju decu. Ovde je reč o omalovažavanju i neprimerenoj ležernosti, koja pokazaju deci da na taj način mogu ići kroz život. To nije dobro. Naše društvo odavno funkcioniše bez morala jer smo prošli kroz strašan period ratova, sankcija...
Da li su i političke elite isprovocirale ovakve pojave?
- Politika kod nas nije doživela strukturalne promene iako su one bile neodložne. Bez kulture, temeljne promene u društvu su neostvarive. Posebno mesto u uspostavljanju demokratije zauzimaju kultura i slobodna i kritička javnost. Siromašno društvo ima siromašnu kulturu i zato nam je danas neophodna politička kultura - kultura tolerancije, kultura dijaloga, kultura kompromisa. To je ono što nemamo, a što je neophodno.