Sreda 28.09.2011.
18:46
Beta

Ljajić: Niko od izbeglica neće ostati na ulici

Rasim Ljajić
 


"Sigurno niko neće ostati na ulici. Bilo bi potpuno besmisleno da zatvorimo kolektivne centre, a da ne obezbedimo pristojan smeštaj za te ljude koji su živeli u nemogućim uslovima svih ovih godina", rekao je Ljajić u Šapcu, tokom uručenja ključeva zgrade za izbeglice i raseljene.


Ljajić je istakao da je bitno da svako dobije krov nad glavom i da se zatvore kolektivni centri, a ne da li će se to postići izgradnjom stanova, kupovinom napuštenih kuća i seoskih imanja ili drugačije.


Ministar je ponovio da će Srbija i dalje insistirati na povratku izbeglih i raseljenih gde je to moguće, i na poštovanju Sarajevske deklaracije.


Deset porodica izbeglih i raseljenih lica i dve socijalno ugrožene porodice su od Ljajića danas dobile ključeve stanova.


Zgradu vrednosti 210.000 evra, sa 12 stanova površine od 39 do 54 kvadratna metra finansirali su Evropska unija sa 185.000 evra i Republika Slovenija sa 25.000 evra, dok je Grad Šabac dao zemljište i komunalne priključke.


Slovenija: Delili smo sudbinu sa Srbijom

Prema rečima ambasadora Slovenije Franca Buta, ta zemlja je ove godine za slične projekte dala 800.000 evra.


"Mi jesmo članica EU, ali smo delili istu sudbinu sa Srbijom, i spremni smo da pomognemo, smatrajući da je izgradnja stambenih objekata za izbegla i raseljena lica jedan od dobrih modela", rekao je But.


EK: Primer dobre saradnje u regionu

Zamenik šefa delegacije Evropske komisije u Srbiji Adriano Martins je rekao da su do sada izgrađeni stanovi za 7.500 izbeglica i raseljenih.


Martins je najavio nastavak takvih projekata i ocenio da je šabačka zgrada "primer kako se saradnjom Srbije, EU, Slovenije i lokalne zajednice mogu rešiti problemi".


U Srbiji je registrovano 74.500 izbeglih i interno raseljenih, od kojih su neki i dalje u 42 kolektivna centra. Na teritoriji Šapca registrovano je 1.850 izbeglih i 372 raseljena. U kolektivnom centru u selu Varna je oko 100 osoba.

2024 © - Vesti online