Ponedeljak 26.09.2011.
12:43
Beta

Peking: Mi određujemo ko sme da se reinkarnira u Dalaj lamu

Portparol ministarstva spoljnih poslova Hong Lei rekao je da onog ko će poneti titulu dalaj lame, nakon što prethodni umre i reinkarnira se, odobrava centralna kineska vlada, te da tibetanski duhovni vođa ne može da odredi svog naslednika.

Sadašnji dalaj lama je rekao u subotu da će, ako bude pred reinkarnacijom, ostaviti jasne pisane instrukcije o tom procesu, ali je dodao da nije verovatno da će se tako nešto desiti u skorije vreme.

Dalaj lama sada izgleda ovako, a ko će biti sledeći, kako su počeli, možda će određivati i vidovita Zorka

Ovaj 76-godišnjak je takođe rekao da će se, kad bude imao "oko 90", konsultovati sa budističkim učenjacima, kako bi se procenilo da li institucija dalaj lame i dalje treba da postoji.

Kako se "bira" dalaj lama?

 

Od 13. veka određene tibetanske škole počele su da pronalaze svoje lame (učitelje) još u dečjem uzrastu, vodeći se budističkom teorijom o reinkarnaciji.

 

Oni veruju se da se posle smrti poglavara, dalaj lame, duša pokojnika ponovo rađa u telu nekog muškog deteta.

 

Za određivanje naslednika postoji više metoda. Bira se dete koje ima neko karakteristično obeležje ili koje “prepoznaje” predmete preminulog lame. Izabrano dete se potom odvodi u Lasu, gde ga do odrasle dobi podučavaju ostale visoke lame.

 

Ovaj sistem usvojila je škola "Žutih šešira" krajem 15. veka po pitanju sopstvenog velikog lame, pa je tako otpočelo nasleđivanje dalaj lame. Ovo shvatanje se proširilo i na mnoge druge škole, pa je do 20. veka na Tibetu broj lama koji su otkriveni kao reinkarnacije u detinjstvu premašio dve stotine.

 

Druge škole koje se nisu opredelile za ovaj sistem, nastavile su da biraju svoje starešine prema njihovim ličnim zaslugama.

2024 © - Vesti online