"Zlatno žezlo" seje strah
Više bolnica u državi ne uspeva da nivo zaraze svede na granice predviđene nacionalnim standardima, prenosi "Sidnej morning herald". U mnogim ustanovama, infekcija traje mesecima, što predstavlja posebnu pretnju za pacijente.
"Herald" je analizirao podatke za 15-mesečni period i zaključio da se na nivou države pojavljuju poželjni, prosečni podaci o infekciji. Ali, u pojedinačnim državnim bolnicama i dalje ima ozbiljnijih epidemija.
U određenom periodu, u skoro svakoj bolnici dođe do povećanja broja pacijenata zaraženih "zlatnim žezlom" iznad predviđenih limita. Bolnice u Konkordu, Maning Bejzu, Rajdu i Tvidu, beleže da zaraza prelazi granice u period od sedam meseci od ukupno 15. U ustanovama u Liverpulu, Vestmidu, Blektaunu, Kembeltaunu i Konkordu imaju ustaljen broj zaraženih pacijenata koji se nalaze na intenzivnoj nezi.
Piter Kolinjon, specijalista za infektivne bolesti i mikrobiolog pri Nacionalnom univerzitetu Australije, navodi da "zlatno žezlo" ubija oko 20 odsto zaraženih. - To je veliki broj ljudi koji se razbole i čak umiru - ističe on.
Prošle godine u 46 bolnica u državi bilo je više od 500 zaraženih. Ukupno 467 pacijenata smešteno je na intenzivnu negu, jer je bakterija bila otporna na antibiotike.
Meri-Luiz Meklouz, profesor epidemiologije i kontrole infektivnih bolesti Univerziteta NSW, kaže da bolnice treba da usvoje "nula toleranciju" prema infekcijama.
Pacijenti mogu da se štite koristeći se alkoholom za ruke, pošto su dodirivali površine i predmete u bolnici. Takođe, treba i da podsete medicinare da istrljaju ruke pre nego što ih dodirnu.
Predstavnica Ministarstva zdravlja ističe da javni zdravstveni sistem godišnje prima 1,5 miliona pacijenata i da su brojke o "zlatnom žezlu" u skladu sa australijskim i međunarodnim standardima.
Skiner: Redovno perite ruke
Ministarka zdravlja NSW Džilijen Skiner uverava pacijente da su bezbedni u bolnicama.
|