Subota 24.09.2011.
12:05
D. Dekić - Vesti

Bojim se da nam nema pomoći

- Nemačka kancelarka Angela Merkel je, prilikom nedavne posete Beogradu, Borisu Tadiću zavrnula uši za sva vremena - kaže Ljušić u intervjuu za "Vesti".


Kakva je mogućnost da Srbija izdejstvuje specijalni status za sever Kosova?

- Vlast nije u stanju da pregovara o tome, jer da jeste ne bi prepustila taj posao ministru za Kosovo i Metohiju, nedostojnom tog položaja i jednom službeniku u Ministarstvu spoljnih poslova. U Ustavu Srbije postoji klauzula za definisanje najtežih državnih pitanja poput rata i mira i državnih teritorija i takve odluke su na Skupštini Srbije, predsedniku, Vladi i drugim najznačajnijim institucijama u zemlji.

Zašto smatrate da se zvanični Beograd ne upušta mnogo u rešavanje kosovskog problema?

- Vidno je da vlast izbegava ovu situaciju na Kosovu i Metohiji, a koliko to čini samo pokazuje veću nemoć. Sa druge strane gledano, teško je bilo šta rešiti u ovom stanju političke razjedinjenosti u zemlji koja deli i narod. Tako ne mogu da se reše ni mnogo manji problemi, na primer u Bujanovcu, a kamoli ovako veliki.

Da li smo svedoci koraka koji vode u faktičko priznanje nezavisnosti južne pokrajine?

- Iako Srbija zvanično nije priznala Kosovo, praktično svi potezi koje povlači ova vlast i ponuđeni načini rešenja pokazuju povlačenje države Srbije unazad i njeno nesmotreno prepuštanje kontrole nad tom teritorijom kosovskim Albancima. Mi ne možemo da istrajavamo na mirnom rešenju, ako su Albanci došli tenkovima na administrativne linije koje proglašavaju granicama.

Verujete li da će Beograd priznati Prištini državnost?

- Kad matica prizna legalnost otcepljenju svoje teritorije, to onda postaje definitivno rešenje. Nijedna vlast u Srbiji to ne sme i neće uraditi. Mislim da je besmisleno to što na rečima srpska vlast naziva samoproglašenu državnost Kosova takozvanom, jer to ne vodi rešenju, već samo pokazuje nemoć Srbije.

Kuda zemlju vodi ovakva situacija?

- Vođenje ovakve spoljne i unutrašnje politike vodi zemlju u ponor. Postaje očito da će Srbi sa Kosmeta propasti, jer država nije u stanju da ih zaštiti. U ovu bitku koju im je nametnula Priština, kosovski Srbi ušli su bez matice i teško da će moći da izdrže sve pritiske. To će dovesti do novog iseljavanja, pa će na Kosmetu ostati samo deo Srba koji su spremni da do kraja čuvaju svoja ognjišta.
 

Daleko je Evropa

 

Da li je tačna informacija da je prepuštanje prelaza Brnjak i Jarinje uslov Srbiji za status kandidata u EU?

 

- Mi smo teritorijalno deo Evrope i kao takvi upućeni na evropske narode pa ne možemo bez EU, ali je priča srpskoj javnosti o kandidaturi već otrcana i besmislena, jer ulazak u tu zajednicu ide po diktatu a ne prema dogovoru. Tako da i ako ispunimo sve uslove ne bismo ušli u EU do 2020, a u sadašnjim uslovima evropske nestabilnosti i krize pitanje je šta će biti i sa tom zajednicom. 

2024 © - Vesti online