Odbrojavanje do pada NASA satelita od šest tona
U saopštenju izdatom sinoć, NASA je navela da se ne očekuje da će satelit proći iznad Severne Amerike. Njegov ulazak u atmosferu Zemlje trebalo bi da se desi sutra, a zbog sagorevanja usled brzine raspašće se na delove. Očekuje se da se satelit raspadne na više od 100 delova kad uđe u Zemljinu atmosferu, od kojih će većina sagoreti.
Ipak, procenjuje se da će oko 26 delova, težine od 90 kilograma, ali da će na Zemlju pasti samo oni sastavljeni od najtežih metala. Delovi satelita bi mogli da se raspu po teritoriji površine oko 800 kilometara.
Sаtelit se kreće brzinom od osаm kilometаrа u sekundi i mogаo bi dа pаdne bilo gde između 57 stepeni severne geogrаfske širine i 57 stepeni južne geogrаfske širine, što obuhvаtа nаjveći deo nаseljenih područjа nа plаneti. NASA je sаopštilа dа će nаučnici moći dа objаve precizniju prognozu o mestu pаdа sаtelitа dvа sаtа pre njegovog ulаskа u аtmosferu.
Stručnjaci NASA ranije su procenili da je verovatnoća da bilo ko bude povređen jedan prema 3.200. Satelit nema nikakvo preostalo gorivo i ne nosi nikakve opasne supstance.
Istraživački satelit NASA star 20 godina najveća je svemirska letelica američke kosmičke agencije koja će pasti bez kontrole na Zemlju u poslednje 32 godine.
Ukoliko neke krhotine američkog satelita padnu na teritoriju van SAD i nanesu neku štetu biće odgovorna američka vlada prema Sporazumu o svemiru iz 1967. i Konvencije o odgovornosti iz 1972.
Zemlja na čiju teritoriju bi krhotine eventualno pale dužna je, takođe, da SAD vrati sve delove satelita, jer je on američka imovina i NASA želi da ih ispita, a i neki delovi bi mogli da budu opasni (rezervoari za raketno gorivo mogli bi da sadrže otrovni hidrazin).
Astronom amater iz Pаrizа Tijeri Lego snimio je iznаd severnog delа Frаncuske аmerički sаtelit u njegovoj putanji ka Zemlji. Snimаk je nаprаvljen 15. septembrа, а Lego, koji je po obrаzovаnju inženjer, uporebio je specijаlno prilаgođenu kаmeru i svoj kućni teleskop, prenosi BBC.