Sreda 21.09.2011.
15:33 >> 15:52h
Vestionline

Prosečan alkos u Srbiji ima 45 godina

Ovo su rezultati pilot projekta koji je sproveden u šest kliničkih centara u Srbiji korišćenjem takozvanog LAT softvera, koji je izradio dr Oto Mihael Leš, eminentni profesor Psihijatrijske univerzitetske klinike iz Beča.

Cilj projekta bio je prikupljanje podataka o tipičnom srpskom zavisniku od alkohola u tranzicionom društvu, registrovanom za lečenje u zdravstvenim ustanovama širom Srbije.

Većina koristi alkohol za opuštanje

Za alkoholičare tipa dva, kojih je među pacijentima 38,9 odsto, moglo bi se reći da konzumiraju alkohol zbog njegovog opuštajućeg efekta. Oni koriste alkohol kao "samolečenje" u konfliktnim situacijama i pokušavaju da reše svoje probleme uzimanjem alkohola.

Ovi pacijenti pate od izraženih apstinencijalnih tegoba, a kao posledica opijanja obično su i emocionalno nestabilni. Pored anksioznosti, pacijenti ponekad pokazuju agresivno ponašanje, uglavnom kada nisu pod dejstvom alkohola.

Tipu tri, koji se karakteriše težim oblikom alkoholne zavisnosti i težom kliničkom slikom, pripada 32 odsto pacijenata. Ti pacijenti zloupotrebljavaju alkohol zbog njegove mogućnosti da poprave raspoloženje.

Alkohol pogoršava hronobiološku i emocionalnu funkciju mozga pacijenta (nagone, raspoloženje, spavanje), pa se pri lečenju alkoholizma mora voditi računa i o lečenju težih depresija, suicidnih tendencija i dr.

Upravnik klinike za psihijatriju Kliničkog centra Novi Sad dr Nikola Vučković izrazio je zadovoljstvo što se ovakve inicijative pokreću u Srbiji.

"Nakon skoro dve decenije izostanka sistematskog praćenja alkoholizma u Srbiji, ovim projektom je napravljen prvi korak za klasifikovanje najčešćeg tipa alkoholičara u Srbiji. Ovaj projekat je omogućio razmenu znanja i iskustva sa vrhunskim stručnjacima iz ove oblasti, Takođe, LAT softver nam je obezbedio alatke za sprovođenje preciznije dijagnostike stepena alkoholne zavisnosti, čime ćemo unaprediti kliničku praksu u Srbiji", rekao je dr Vučković.

Tokom trajanja projekta, oformljena je test grupa od 285 učesnika, od kojih su 39 bile žene. Prema Lešovoj tipologiji alkoholizma, postoje četiri osnovna tipa alkoholno-zavisnih pacijenata, a svaki se prepoznaje na osnovu određene kombinacije somatskih i psihičkih tegoba.

2024 © - Vesti online