Sreda 21.09.2011.
14:51
RTS

Legija pod novom istragom

Veselin Lečić (sa kačketom na glavi) na suđenju bivšim kolegama iz DB-a za atentat na Vuka Draškovića

Beogradska policija noćas je, više sati, saslušavala pripadnike rasformirane Jedinice za specijalne operacije. Saslušanje je obavljeno u prisustvu inspektora policije, zamenika tužioca za organizovani kriminal i njihovih advokata.

Policijski pritvor određen je nekadašanjem načelniku za bezbednost JSO-a, sada pripadniku Bezbednosno-informativne agencije Veselinu Lečiću, pripadniku Žandarmerije Mići Petrakoviću i pripadniku Protivterorističke jedinice Vladimiru Potiću i pripadniku Žandarmerije Draganu Krsmanoviću. Istraga za oružanu pobunu obuhvatiće i Miodraga Ulemeka Legiju, Duška Maričića-Gumara i Zvezdana Jovanovića-Zmiju.

Branilac Veselina Lečića, advokat Vladan Vukčević, izjavio je posle saslušanja da je policijsko zadržavanje određeno zbog opasnosti da će privedeni uticati na svedoke, a da im se na teret stavlja krivično delo oružane pobune. Prema njegovim rečima, predmet postupanja policije je samo krivična prijava advokata porodiće Đinđić, Srđe Popovića.

Lečić kao pripadnika JSO

Vukčević je podsetio da je, posle pobune, komisija tadašnje Vlade Srbije utvrdila da je "reč o protestu JSO-a, a ne kako se sada formuliše pobuni". On je napomenuo da nisu tačni pojedini medijski izveštaji o hapšenju i privođenju njegovog klijenta, već da se Lečić sam odazvao pozivu policije, i to telefonskom, i samostalno otišao u policijsku stanicu. 

Advokat Vukčević je potvrdio da je posle pomenute trojice saslušana još jedna osoba, ali nije mogao da precizira o kome je reč.

Ministarka pravde Snežana Malović kaže da je ovo samo početak odgovora na pitanja koja su ostala otvorena u vezi sa ubistvom premijera Zorana Đinđića.

Pobuna JSO

Pobuna pripadnika JSO-a, praktično je počela 8. novembra 2001. godine, odnosno neposredno posle haošenja braće Nenada i Predraga Banovića, koje je Haški sud optužio za ratne zločine počinjene u logoru Keraterm. Njih su "crvene beretke" uhapsile na pijaci u Obrenovcu, a iste večeri prebačeni su u pritvor u Sheveningenu.

Dan kasnije "crvene beretke" otkazale su poslušnost Resoru državne bezbednosti, a većina pripadnika te jedinice povukla se sa radnih mesta. Kasnije tog dana, pripadnici JSO-a održali su konferenciju za novinare, na kojoj su izneli svoje zahteve, uključujući zahtev za smenu tadašnjeg ministra policije Dušana Mihajlovića i donošenje zakona o saradnji sa Haškim tribunalom.

Tokom pobune "crvene beretke" blokirale su autoput kod Centra "Sava", u vreme kad je Milorad Ulemek Legija trebalo da se pojavi pred Okružnim sudom kao svedok u predmetu Ibarska magistrala.

2024 © - Vesti online