Usvajanje zakona o svojini veliki korak
Kolundžija je, u raspravi o Predlogu zakona o javnoj svojini, rekla da se predloženim zakonom definiše šta je čije i na koji način se time može ili ne sme raspolagati.
"Zakon određuje ko je nosilac svojine, definiše način upravljanja i raspolaganja svojinom i šta je to što ne moze biti predmet otuđenja, utvrđujući i šta je sadržaj onoga što je javna svojina", kazala je Kolundžija.
Kolundžija je rekla da je usvajanje zakona važno sa stanovišta ostvarivanja Ustavom garantovanog principa decentralizacije i prenošenja vlasti na nivo lokalne samouprave i autonomne pokrajine.
"Donošenjem zakona 1995. sva imovina je prešla u državnu svojinu i na taj način je onemogućena čak i iluzija da postoji decentralizovana država i lokalne samouprave", rekla je Kolundžija i istakla da će usvajanjem zakona taj problem biti rešen.
Prema njenim rečima, ne stoji primedba opozicije da će sve ono što je srpsko bogatstvo biti dato na raspolaganje nekom drugom, jer zakon, kako je rekla, predviđa da prirodna bogatstva, dobra u opštoj upotrebi, mreže u javnoj svojini, ne mogu biti predmet otuđenja.
"Najvažniji resursi i ono što je nasleđe koje imamo obavezu da čuvamo za sledeće generacije ne može biti otuđeno", kazala je Kolundžija.
Kolundžija je rekla da je kritika opozicije da je zakonom Kosovo izuzeto iz Srbije "politička nekorektno prebacivanje odgovornosti".
"Kosovo je izuzeto iz Srbije Kumanovskim sporazumom koji je potpisan nakon bombardovanja. Od tog trenutka Srbija nije u punom kapacitetu nad svojim institucijama i nema mogućnost da upravlja imovinom na Kosovu", kazala je Kolundžija.