Utorak 20.09.2011.
12:01
Lj. Ivanović - Vesti

Male šanse za prodaju Jata

Milan Kovačević
 

Savetnici za strana ulaganja ne dele optimizam države koja zapravo ne zna šta da radi s Jatom u slučaju propasti i trećeg pokušaja pribatizacije.
 

Kako to da Jat ne može da dobije efikasnog vlasnika?
- Zato što su kompanijom upravljali partijski kadrovi, a ne stručnjaci, a tu je i niz problema, od sankcija do zastarele flote. Ali, suština je ipak u lošem upravljanju.


Zašto su prethodna dva pokušaja privatizacije propala?
- Zato što se u ta dva slučaja pokušalo s prodajom kapitala, a kapitala nije bilo jer je vrednost imovine manja od dugova. Takvu kompaniju niko nije hteo da kupi. Tu je bilo i zakulisnih radnji, navodnih pokušaja da se kompanijom trguje mimo javnosti. Postoji i još jedan problem, a to je zaključak radne grupe Vlade Srbije da Jat ne može da posluje pozitivno. Taj dokument nije javan, a to nije transparentno.
 

Pred Vladom su dva izbora

- Vlada može, u slučaju propasti tendera, da proglasi stečaj Jata i verujem da bi u tom slučaju još bilo moguće da neko kompaniju kupi u stečaju. Druga opcija jeste da Vlada sama osnuje novu aviokompaniju i u nju unese zdrav deo Jata, poput slotova, kapetana, dela lote, zatim da kredit vlade odobren Jatu preusmeri novoj aviokompaniji i da izabere nestranačko stručno poslovodstvo koje bi moglo da od takve kompanije napravi uspešnu.

Smatrate da ni ovaj pokušaj privatizacije neće uspeti?
- Zato što se za strateško partnerstvo ne raspisuje ovakav tender s nacrtom ugovora. Ako smo hteli da izdvojimo zdravo iz Jata, onda je to trebalo učiniti, pa onda tražiti strateškog partnera. Ovakav metod nije dosad nigde primenjen.


Navodno Turkiš erlajns želi da preuzme Jat, ali u paketu traži i aerodrom. Da li bi to bilo dobro rešenje?
- Nikako. To bi bilo katastrofalno jer bi onda jedna aviokomapnija bila povlašćena u odnosu na druge. Aerodrom je infrastrukturni objekat koji puno vredi, za razliku od Jata koji ima malu ili nikakvu vrednost i zato Aerodrom "Nikola Tesla" nikako ne bi trebalo vezivati u aranžmanu.


Ministar Mrkonjić insistira da Srbija ne sme da izgubi nacionalnu aviokompaniju. Da li bi to bilo zaista tako tragično?
- Bolje je da nemamo nikakvu aviokompaniju nego da imamo ovakvu. Uvek je bolje imati nacionalnog avioprevoznika, ali ne po svaku cenu. Mi imamo kompaniju koja za let do Tivta naplaćuje više od 100 evra, što je nedopustivo skupo. Jat koji godišnje proizvodi desetine miliona evra gubitaka ne treba ni državi ni građanima. To sve plaćaju poreski obveznici.

2024 © - Vesti online