Utorak 13.09.2011.
14:03
Beta

Spomen ploča Milovanu Đilasu u Beogradu

Milovan Đilas

Spomen ploču su otkrili njegov sin Aleksa Đilas i ministar kulture, informisanja i informacionog društvo Srbije Predrag Marković.

Ministar je istakao da je Palmotićeva 8 od danas adresa za sve one koji su poput Đilasa rizikovali svoju sadašnjost da bi ispravili neke stvari iz prošlosti.

"Za sve njih pravedne buntovnike ovo je adresa na kojoj počinje lavirint na kojem su sa jedne strane sporovi, a sa druge, nadamo se, izlazak iz njih", poručio je Marković.

Književnik Matija Bećković istakao je da nijedan srpski pisac od Svetog Save do danas nije robijao zbog onoga šta je pisao, koliko Milovan Đilas. Bećković je rekao da je otkrivanje spomen-ploče na zgradi u kojoj je Đilas živeo i radio veliki moralni čin i politički iskorak.

Đilas je rođen 4. juna 1911. godine u selu Podbišće kod Mojkovca u Crnoj Gori. Još kao gimnazijalac pisao je poeziju i pripovetke. U aprilu 1933. primljen je u Komunističku partiju Jugoslavije, a od 1937. je član njenog najužeg rukovodstva koje je formirao Josip Broz Tito.

Aktivno je od prvih dana učestvovao u ustanku i Narodno-oslobodilačkom ratu u Drugom svetskom ratu. Bio je član Politbiroa KPJ i Vrhovnog štaba Narodno oslobodilačke vojske Jugoslavije.

Članovi Vrhovnog štaba NOVJ (s leva na desno): Ivo Lola Ribar, Aleksandar Ranković, Milovan Đilas, Josip Broz Tito, Sreten Žujović, Andrija Hebrang, Moša Pijade i Edvard Kardelj.

Posle rata je obavljavao visoke partijske i državne funkcije, a 1954. je smenjen sa položaja predsednika Savezne skupštine i isključen iz partije zbog tekstova u beogradskoj "Borbi" u kojima se zalagao za demokratizaciju i liberalizaciju jugoslovenskog društva.

Zbog protivljenja tadašnjim komunističkim vlastima, u dva navrata je osuđivan i u zatvoru proveo ukupno 11 godina.

Najznačajnija dela Milovana Đilasa su "Besudna zemlja" (1958), "Nova klasa" (1961), koja se smatra jednom od najuticajnijih političkih knjiga 20. veka, zatim "Razgovori sa Staljinom" (1962), "Sećanje jednog revolucionara" (1975), "Druženje sa Titom" (1981).

Objavio je i više književnih dela, a u zatvoru je preveo i Miltonov ep "Izgubljeni raj".

Đilas je umro 1995. godine u Beogradu.

Obeležavanje kuća pisaca

 

Spomen ploča Milovanu Đilasu

Ministarstvo kulture je prošle godine, koja je bila proglašena Godinom knjige i jezika, u saradnji sa listom Večernje novosti i lokalnim samoupravama, počelo akciju obeležavanja objekata u kojima su rođeni, boravili ili delovali znameniti pisci u cilju afirmacije zaostavštine velikana srpske pisane reči. Akcija je nastavljena i ove godine.


Do sada je postavljeno 12 spomen ploča i to Meši Selimoviću, Skenderu Kulenoviću, Dušanu Matiću, Aleksandru Vuči, Slobodanu Seleniću, Antoniju Isakoviću, Mići Popoviću, Dušku Radoviću, Desanki Maksimović, Branku Ćopiću, Milošu N. Đuriću, Stanislavu Vinaveru.


Tokom godine spomen ploče će biti postavljene za još deset pisaca među kojima su Aleksandar Tišma, Branko Miljković, Danilo Kiš, Vasko Popa i Živojin Pavlović. 

2024 © - Vesti online