Ponedeljak 12.09.2011.
14:10
Vestionline

Eksplodirala nuklearka u Francuskoj

Postrojenje Markul

Francuska agencija za nuklearnu bezbednost (ASN) navodi da je eksplodirala peć koja se koristila za topljenje otpada čija radioaktivnost varira od niske do veoma visoke. Agencija nije precizirala šta je bio uzrok eksplozije, ali je naglasila da je detonacija ograničena na kotlarnicu.

Kako navode neki mediji, eksplozija se desila u jednoj od radionica, u kojima se odlaže nuklearni otpad. Lokalni medij ''Midi libre'' navodi da za sada nije izdata nikakva naredba za karantin i evakuaciju susednih gradova.

Gorele radničke rukavice i cokule

 

Francusko ministarstvo energetike izjavilo je da nije bilo radioaktivnog curenja posle eksplozije peći. U EDF-u još navode da je požar koji je izbio odmah posle eksplozije ugašen. "U takvom tipu peći postoje dve vrste otpada: metalni otpad i otpad kao što su rukavice ili radni kombinezoni koje koriste tehničari", rekao je jedan od portparola EDF.

Policija je potvrdila da nema kontaminacije izvan nuklearnog pogona koji se nalazi na oko 30 kilometara od grada Avinjona i oko 80 kilometara od obale Sredozemnog mora.

Direktor agencija UN za nuklearnu bezbednost Jukija Amano odmah je zatražio dodatne informacije o ovom incidentu.

Nuklearka Markule je postrojenje specijalizovano prizvodnju MOX goriva koje se dobija reciklažom plutonijuma iz nuklearnog oružja. U ovom postrojenju nema reaktora. Elektrana je nekada imala više malih reaktora, ali su svi ugašeni, a poslednji je isključen 2010. godine.

Markul je puštena u rad 1956. godine, a od 1970. godine u njoj su rađeni eksperimenti sa plutonijumom u vojne i industrijske svrhe.

Francuska ima najviše nuklearnih elektrana u Evropi - čak 58. Posle havarije u japanskoj Fukušimi, neke evropske zemlje su ubrzale procesi gašenja svojih nuklearki, dok je Francuska vlada zauzela stav da ostaju na ovom broju elektrana, pozivajući sa na visoku bezbednost reaktora.


View Larger Map

Podsetimo, na današnji dan pre šest meseci desila se havarija u nuklearnoj elektrani "Fukušima" posle razornog zemljotresa i cunamija koji su pogodili Japan. Iz Fukušime je u more iscurela velika količina radioaktivnog materijala, a područje oko nuklearke je i dalje  prazno, podsećajući na "mrtav grad". 

Ovde možete pogledati istoriju najvećih nuklearnih havarija koje su pretile čovečanstvu.

Opasan, ali kratkog veka

 

Tritium je radioaktivni izotop vodonika. Tritium je zbog svoje radioaktivnosti vrlo opaasan ukoliko se udahne, unese putem hrane ili vode ili apsorbuje u telo kroz kožu. Dobra stvar je da ima kratak vek, pa u ljudskom organizmu živi od sedam do 14 dana, što uz adekvatnu i pravovremenu terapiju smanjuje njegove dugoročne posledice po zdravlje. 

Curenje tritiuma je zabeleženo kod 48 od ukupno 65 nuklearnih elektrana u SAD-u zbog čega se pojavljivala njegova veća koncentracija u pijaćoj vodi.

2024 © - Vesti online