Četvrtak 08.09.2011.
15:04
Đ. Barović - Vesti

Perišić je nevin čovek!

Oštro protiv presude: Bakone Moloto (desno)

- Pružanje podrške Vojsci RS da vodi rat ne može biti izjednačeno s pomaganjem zločina počinjenih u tom ratu - naglasio je ovaj sudija u izdvojenom mišljenju i ocenio da je generala Perišića trebalo osloboditi krivice za pomaganje i podržavanje zločina u Sarajevu i Srebrenici, ali i da nije smeo biti okrivljen zbog toga što je Vojska Jugoslavije dostavljala pomoć Vojsci RS.


- Ta činjenica je suviše udaljena od zločina počinjenih u ratu da bi bilo okvalifikovano kao pomaganje i podržavanje tih zločina.

Zaključiti suprotno, kao što je uradila većina sudija, znači kriminalizovati vođenje rata, što nije zločin prema statutu Tribunala - naglasio je predsedavajući sudija i postavio pitanje "gde je granica", odnosno da li bi se i "proizvođač koji snabdeva armiju oružjem kojim se zatim čine zločini u ratu mogao smatrati krivično odgovornim".


Sudija Moloto je "neprimerenim" nazvao i zaključak iz presude da je Perišićeva pomoć vojsci RS "imala značajan efekat na počinjenje zločina" i da je tužilaštvo moralo da dokaže da je Perišić pružao pomoć direktno usmerenu na počinjene zločina, a da tokom suđenja za to nije bilo dokaza.


- Prihvatajući činjenicu da je suđenje Perišiću prvi put jasno pokazalo direktnu vezu između SR Jugoslavije i zločina počinjenih u Srebrenici i Sarajevu, podsećam da je individaulna odgovornost, a ne odgovornost država, fundamentalni princip krivičnog prava - naglasio je ovaj sudija i podsetio da delovanje mnogih armija u svetu zavisi od te pomoći.

Ozbiljan presedan

 

- Ako se prihvati zaključak većine sudija iz presude, uz zanemarivanje da ta pomoć mora biti direktno usmerena na činjenje zločina - vojni i politički lideri koji je širom sveta dostavljaju,mogu biti optuženi za pomaganje i podržavanje. Iz navedenih razloga, ja sam mišljenja da Perišić nije individualno krivično odgovoran za zločine počinjene u Sarajevu i Srebrenici - naglasio je predsedavajući pretresnog veća.


Jedan od najboljih poznavalaca ove oblasti, profesor međunarodnog prava koji je svojevremeno zastupao Srbiju pred sudom pravde Tibor Varadi kaže za "Vesti" da i Bosna i Hrvatska šire lažni optimizam ako očekuju da će presuda Perišiću doprineti reviziji postupaka pred ovim sudom po tužbama za genocid.


- Sud pravde se ograničio isključivo na pitanje postojanja genocida, tako da bilo koja presuda, pa i Perišiću koja nije to dokazala, za ovaj sud nema nikakav značaj i svakako neće predstavljati onaj novi momenat koji bi mogao da bude dovoljan za reviziju tužbi BiH ili Hrvatske - kaže Varadi.

Prestrogo: Momčilo Perišić u haškoj sudnici


 

Prema njegovim rečima, činjenica da je predsedavajući sudskog veća u presudi Perišiću izdvojio mišljenje smatrajući da ovaj general treba da bude oslobođen po svim tačkama optužnice suštinski ništa ne znači za dalji razvog tog postupka.


- Presuda je doneta većinom glasova i to je dovoljno. Ovo izdvojeno mišljenje će, uz samu presudu bez sumnje činiti važan dokument za istoriju, ali može imati značaj u razvoju međunarodnog prava jer se raspravama koriste i presude, ali i izdvojena mišljenja, ako se utvrdi da su relevantna.

Nažalost, nisam pročitao izdvojeno mišljenje sudije Molotoa da bih mogao reći koliko će ono biti značajno za budućnost međunarodnog prava - kazao je Varadi.  

Samo simbolična osuda VJ


Šef pravnog tima Srbije pred Međunarodnim sudom pravde (MSP) u Hagu Saša Obradović tvrdi da presuda Perišiću ne može uticati na reviziju postupaka pred tim sudom.


- Haški tribunal je potvrdio stavove MSP i ustanovio da Perišić kao načelnik GŠ VJ nije imao efektivnu kontrolu nad Vojskom RS. Presuda predstavlja simboličnu osudu VJ zbog njene uloge u oružanim sukobima u bivšoj SFRJ, ali ne sadrži nove činjenice koje su uslov za reviziju - tvrdi Obradović.


I predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom Rasim Ljajić je uveren da ova presuda "neće imati nikakve implikacije po Srbiju jer je reč o utvrđivanju individualne odgovornosti".


- Posebno imam u vidu činjenicu da je predsedavajući Veća sudija Bejkon Džastis Moloto po većini tačaka optužnice izdvojio svoje mišljenje - objasnio je Ljajić.


Direktor Kancelarije Vlade Srbije za saradnju sa Haškim tribunalom Dušan Ignjatović ocenio je da je za Srbiju veoma značajno što je u presudi Perišiću utvrđeno da on nije bio nadređen Vojsci Republike Srpske i njenom komandantu Ratku Mladiću.


- Važno je i to što je Perišić oslobođen za pomaganje u istrebljenju u Srebrenici - naglasio je Ignjatović.

 

Šanse BiH malo bolje

 

Profesor međunarodnog humanitarnog prava na sarajevskom FPN-u Zarije Seizović ipak smatra da ova presuda "malo popravlja izglede BiH u slučaju obnavljanja tužbe pred Međunarodnim sudom pravde", ali dodaje da je kontradiktorno što je sud utvrdio da je Perišić sarađivao sa generalom Mladićem u brojnim operacijama, ali da ipak nije imao efektivnu kontrolu nad njim i vojskom kojom je komandovao.

 

Antoneti abolirao Šešelja

 

Povukao nogu: Sudija Antoneti

Izdvojeno mišljenje sudije Bakone Molotoa je retkost u Haškom tribunalu, posebno kad je reč o presudama.

 

Pre njega, to je jedino učinio sudija Žan-Klod Antoneti, početkom maja ove godine kada se raspravljalo po zahtevu Vojislava Šešelja da bude pušten na slobodu po pravilu 98bis.


Antoneti je tada izjavio da je izdvojio mišljenje kojim je taj zahtev odbijen, jer bi, da se sam on pitao, Šešelja oslobodio po šest od ukupno devet tačaka optužnice.


 

2024 © - Vesti online