Srbija najranije u EU tek 2019. godine
Mihael Fluger, zvaničnik nemačkog ministarstva inostranih poslova, požalio se svojim kolegama u američkoj ambasadi u Berlinu da srpski zvaničnici šire utisak da je prijem Srbije u EU moguć već za tri-četiri godine.
U stvari, kako je rekao, za to potrebno najmanje deset godina, što znači da Srbija ne treba da se nada ničemu pre 2019. Fluger je dodao i da je kancelarka Merkel to objasnila predsedniku Tadiću tokom njegove posete Berlinu 15. novembra 2009., saznaje ''Blic''.
Podsetimo, nemačka kancelarka je nedavno u poseti Beogradu iznela tvrd stav da za dobijanje statusa kandidata za članstvo u EU Srbija mora da ostvari napredak u dijalogu sa Prištinom.
Takođe, u jednoj od depeša stoji da je Srbiji ključni partner Evropska unija, a ne Kina.
- U depeši iz oktobra 2009. otpravnica poslova Ambasade SAD Dženifer Braš napisala je da Srbija nastoji da ostvari bliže veze sa Kinom kao deo priče o ''četiri stuba spoljne politike: EU, SAD, Rusija i Kina.”
Osim podrške koju Kina pruža Srbiji kada je reč o Kosovu, u drugim oblastima odnos je neuravnotežen, i to u korist Kine, navodi ona. Dublji odnos pomogao bi Srbiji da sačuva podršku Kine za Kosovo, a cena bi mogla biti obezbeđivanje ulaska Kine na srpsko tržište.
Predsednik Tadić 18. avgusta izjavio je da su odnosi Srbije i Kine najbolji do sada. On je naveo da je to partnerstvo izgrađeno na nekoliko pitanja: podrška Kine sa Kosovom, ekonomska saradnja i prijateljstvo.
Borislav Stefanović, politički direktor Ministarstva spoljnih poslova Srbije istakao je da je poseta bila fokusirana na tri kineske investicije: most preko Dunava, luka na Dunavu i kargo terminal.
Međutim, da bi umanjio značaj, Stefanović je rekao da ''četiri stuba srpske spoljne politike nisu jednaka i da EU i dalje ima prioritet”.
Bivši srpski ambasador u SAD Ivan Vujačić istakao je 29. septembra da Srbija u produbljivanju veza sa Kinom treba da bude oprezna.