Pronađena najstarija kamena alakta čoveka
Sekire od okresanog kamena bademastog izgleda stare su oko 1,76 miliona godina, a upotrebljavale su se u razne svrhe, od seče drveta do rezanja mesa.
Zadivljeni njihovom širokom primenom, naučnici su ove drevne alatke nazvali "švajcarskim nožem kamenog doba".
U studiji objavljenoj u časopisu "Nejčer" se ističe da su alatke najverovatnije delo čovekovog pretka Homo erektusa koji je bio inteligentniji i daleko spretniji od bilo kog humanoida pre njega.
Homo erektus je živeo širom Afrike i Azije, a izumreo pre oko 70.000 godina. Mnogi naučnici veruju da je bio u direktnom srodstvu sa modernim čovekom, Homo sapiensom.
Paleolitsko kameno oruđe grupiše se u nekoliko različitih stilova. Za obradu alatki pronađenih u arheološkom nalazištu Kokiselej, antropolozi kažu da pripada tzv. Ašeulskoj industriji.
Oruđe koje se vezuje za Ašeulsku kulturu je šire i teže od čopera ili oblutka-sekača (oldovanske industrije) koji je prethodno korišćen i koji se vezuje za primitivniju ljudsku vrstu - Homo habilis.
Izrada okresane ašeulske sekire sa oštrim bridovima zahtevala je pažljiv odabir kamena i unapred osmišljen izgled alatke. Alatke iz Kokiseleja, datirane pomoću paleomagnetne tehnike, tj. analizom magnetnih svojstava sedimentalnih stena u kojima su pronađene, koristile su se oko 350.000 godina pre svih dosad poznatih ašeulsih artefakata što upućuje na zaključak da ih je izradio Homo erektus i da je ašeulska industrija bila specifična za ovu ljudsku vrstu.
Tu se, međutim, javlja jedno drugo pitanje: ako je ova "sofisticirana" tehnologija postojala kada su prvi rani ljudi napustili afrički kontinent, zašto nisu svoje dragoceno znanje poneli sa sobom?
"Ašeulska kultura nije pratila prvu ljudsku migraciju iz Afrike iako im je već tada bila dostupna", navode istraživači. Novi, poboljšan tip oruđa pojaviće se u Aziji, Bliskom istoku i Evropi tek 500.000 godina kasnije.
Istraživači nude za to nekoliko objašnjenja. Jedno od njih je da su pre 1,76 miliona godina u Africi jedna pored druge živele dve grupe - dve različite vrste poput Homo erektusa i Homo habilisa ili dve različite "kulture" u okviru jedne iste vrste, ali je samo jedna od njih ovladala izradom ašeulskih alatki.
Prema ovom scenariju, Afriku su prvi napustili pripadnici druge grupe, vični izradi primitivnijih, oldovanskih alatki.