Subota 27.08.2011.
11:13
Beta

"Libija - novi Balkan"

On je u razgovoru za Glas Amerike rekao da ukoliko opozicioni Prelazni nacionalni savet ne uspe brzo da obnovi red i mir u zemlji SAD i zapadni saveznici bi mogli da ostanu u Libiji što bi izazvalo "odbojnost i nezadovoljstvo lokalnog stanovnistva".

Demokratija na delu: Rezultat borbe pobunjenika, koji su u savezu sa NATO-om

"Na osnovu istorijskog iskustva sa zemljama kao sto je Libija, koje nemaju demokratske tradicije, poput vladavina prava, civilnih institucija, slobode govora, nezavisnog sudstva najverovatnije će period posle Gadafija biti sličniji situaciji u Somaliji, nego nekoj zapadnoj demokratskoj zemlji", rekao je Fajn.

On je rekao da u Libiji postoje podele između zapadnog i istočnog dela zemlje, plemenske i tradicionalne podele, a sada i podele između pobunjenika i pristalica Gadafija, koji ostaju u zemlji, kao destabilizujuci faktor. Međutim, glavni razlog podela i mogućih sukoba, smatra Fajn, biće nafta, odnosno ko će imati najviše koristi od nje.

"Ne treba očekivati da će Gadafi biti zamenjem nekom funkcionalnom demokratskom strukturom. To bi moglo da primora SAD i EU da se ponovo umešaju u unutrašnje poslove te države, što će biti pogrešan potez, a pravi bi bio da se unutrašnja pitanja Libije prepusti Libijcima", poručio je američki analitičar.

On je još kazao da na "Zapadu postoji uverenje" da se situacija u pojedinim državama moze menjati i unaprediti ako se iz inostranstva obezbede sredstva, saveti ili ekspertiza.

"Međutim, novac koji se kanališe u jednu nestabilnu državu, odmah je napušta i odlazi tamo gde je bezbedno i stabilno, kao što je Švajcarska. Mi smo, na primer, uložili ogromna sredstva u Avganistan, ali taj novac, kao što se ispostavilo, nije ostao u kabulskoj banci, već je prebačen u Dubai i drugde", rekao je Fajn.

2024 © - Vesti online