"Oluja" ne bi uspela da su se Srbi branili
Sajt Džulijana Asanža preplavljen je hiljadama poverljivih diplomatskih depeša iz Hrvatske u kojima američki zvaničnici govore o hrvatskoj unutrašnjoj i spoljnoj politici, stanju u privredi i turizmu, sve do bizarnih detalja, poput izveštaja o poseti američkih diplomata, svadbi u slavonskom mestu Đulovac, na kojoj je goste zabavljao orkestar sastavljen od Hrvata i Srba.
Prenoseći reči dvojice kanadskih oficira Alena Furanda i njegovog podređenog, pukovnika Balfura, američki zvaničnici u depeši iz 1995. godine pišu da je odluka o povlačenju Srba, a ne junaštvo u borbi, bio glavni ključ za hrvatsku pobedu, kao i to da su neke jedinice Hrvatske vojske izgledale kao bande razbojnika.
U vreme "Oluje", američki senatori Mark Vorner i Džon Keri sastali su se u Kninu sa generalom Ivanom Čermakom i razgovarali o efektima vojne operacije, piše u izveštaju. Predstavnici UN upozorili su Vornera i Kerija da je "Oluja" bila brutalna, da su kršena ljudska prava i da je organizovano opsežno spaljivanje srpskih domova i sela. Međutim, Keri i Vorner su u svom izveštaju naveli da su videli samo nekoliko spaljenih kuća na području Knina.
Jedan kanadski posmatrač je primetio da je hrvatski vojnik pozirao za fotografisanje sa starijim Srbinom kao trofejom, a da je posle taj Srbin pronađen u obližnjem polju sa metkom u glavi, napisali su Amerikanci u svom izveštaju.