Raspop zaustavio izmeštanje crkve
Kako je saopštio Zavod za zaštitu spomenika u Valjevu, koji je izvodio radove u Gračanici i njenoj porti, preporuka policije je da se zbog okupljanja građana za sada obustave istraživanja.
Arheološka istraživanja naručilo je JP Kolubara, koje gradi branu i akumulaciju Rovni na reci Jablanici, pa bi Gračanica bila potpopljena ukoliko se ne bi opredelilo za njeno izmeštanje.
Te poslove odobrili su i blagoslovili episkopi šabačko-valjevski Jovan (Velimirović, 1980-ih) i Lavrentije (Trifunović, 2002), pa je JP Kolubara krajem 2009. godine, na Bakića brdu u Tubraviću, u blizini Gračanice, sagradila novu crkvu sa parohijskim domom, portom i parkingom.
Sadašnji vladika valjevski Milutin (Knežević) ne podržava izmeštanje Gračanice, zbog čega je pisao najvišim državnim funkcionerima tražeći da se izgradnja brane zaustavi na koti nižoj od predviđene i Gračanica ostavi na sadašnjem mestu.
Gračanica najverovatnije potiče iz 16. veka, a 1997. proglašena je zaštićenim kulturnim dobrom. Oranizacija Istinoljublje je na svom sajtu objavila da su objavljena i dokumenta koja ukazuju na to da je Opštinski sud u Valjevu, u jesen 2001. godine, zabranio bilo kakve radove na izmeštanju ili potapanju crkve Gračanice.
Brana treba da obezbedi pitku vodu za nekoliko opština, od Valjeva do Lazarevca, u slivu reke Kolubare, kao i tehničku vodu za hlađenje turbina buduće termoelektrane Kolubara B, u Kaleniću kod Uba.
Antonije (Davidović) je bio monah u Tronoši, pa u Crnoj reci na Kosovu i Metohiji, a raščinjen je posle incidenata u manastiru Gračanici na Kosmetu i pred Patrijaršijom SPC u Beogradu nakon prvih sukoba tadašnjeg episkopa Raško-prizrenskog Artemija sa Sinodom SPC.
Antonije je učestvovavo u tim incidentima, a odluku o njegovom izopštenju iz SPC doneo je crkveni sud Nikšićko-budimljanske eparhije, koji je Sinod SPC ovlastio da postupa u tom slučaju.