Ponedeljak 22.08.2011.
12:05
T. Zečević - Vesti

Zbog vakcine počinju hapšenja

- Da je tender bio namešten potvrđuju neoborive činjenice. Bila su tri ponuđača, Torlak je kao zastupnik ponudio kinesku vakcinu po ceni od 3,7 evra, kojom je do tog trenutka bilo vakcinisano 11 miliona Kineza.

Engleski Smit Klajn tražio je 4,5 evra po komadu, a švajcarski Novartis čak 8,4 evra. Srbija kao jedna od najsiromašnijih zemalja sveta pristala je da kupi baš tu najskuplju vakcinu - objašnjava sagovornik iz Udruženja farmaceuta Srbije, koji je želeo da ostane anoniman.

Novartisova injekcija za Tomicu Milosavljevića

On do detalja objašnjava jednostavnu tehniku eliminisanja "neprihvatljivih" ponuđača.

Navodno, kineska vakcina nije prošla zbog nepotpune dokumentacije, dok je Smit Klajn, sat vremena pre otvaranja koverti, volšebno odustao iako je otkupio tendersku dokumentaciju.


- Pobednik Novartis u tom trenutku nije posedovao kompletnu dokumentaciju i morao je zbog toga biti eliminisan. A pobedio je. Nedostajao mu je takozvani modul jedan u kojem stoji sve o proizvođaču, aktivnoj supstanci, načinu proizvodnje do ambalaže - tvrdi naš sagovornik.


Ova činjenica otkrivena je prilikom predaje uzoraka Novartisove vakcine na proveru Agenciji za kontrolu lekova. Naime, tadašnji ministar zdravlja učinio je sve da se ta kontrola izbegne.

Direktor Agencije dr Tatjana Šipetić odbacila je ministrovo zalaganje i zapretila da vakcina neće dobiti sertifikat za upotrebu ako Novartis tokom analize ne bude dostavio ovaj dokument, a koji je u Agenciju stigao naknadno i pred sam kraj vršenih analiza.

Na ovaj način razotkrio se lanac učesnika ove afere teške šest miliona evra, tako da se iz istražnih organa već može čuti da bi početkom septembra mogla započeti hapšenja povodom ovog slučaja.
 

Fantomska firma iz Valjeva

 

Za istražne organe poseban izazov biće razjašnjenje uloge Detapa u ovom skandalu, privatnog preduzeća iz Valjeva. Preduzeće koje je tada imalo samo dvoje zaposlenih (supruga i suprug) bilo je odgovorno za puštanje vakcine u promet i zaduženo za kompletiranje Novartisove dokumentacije. Ova firma bila je ključna prilikom uvoza vakcine, a Jugohemija samo posrednik.


Štetni ugovor

 

Pored tenderskih "nameštaljki" na štetu Srbije, sklopljeni ugovor sa Novartisom je predmet dodatne istrage. U ugovoru se, kako kažu analitičari, do detalja vodilo računa o interesu Švajcaraca, a na uštrb građana Srbije.

 

Takođe, u njemu nije postojala nijedna klauzula koja bi na bilo koji način obavezivala proizvođača. Nisu postojali rokovi za isporuku vakcine, ali ni sankcije ukoliko na vreme ne isporuče vakcine. Samo zbog ovako skandalozno sročenog ugovora Srbija je oštećena za najmanje 1,6 miliona evra.

2024 © - Vesti online