Krah berzi pogađa sve
- Problemi ne mogu da se reše od danas do sutra. Stoga je jasno da će berze još neko vreme biti nestabilne - smatra dr Ulrih Štefan, ekspert za strategiju ulaganja u Dojče banci.
Razlozi koji su doveli do kraha i nesigurnosti na tržištima nisu nestali, a to su pre svega dužnička kriza i strah od recesije koji vlada u celom svetu. Privredni rast je u drugom kvartalu manji od očekivanog, pa mnogi privrednici i analitičari prilagođavaju svoje prognoze novoj situaciji.
Po mišljenju ovog eksperta, kriza je generisana godinama i biće potrebno isto toliko vremena da se ona prevaziđe. On, međutim, strahuje da akcije neće moći u skorije vreme da povrate vrednost koje su doskora imale.
Mnogi Nemci su u nedoumici da li sunovrat na berzama pogađa samo one koji imaju akcije ili ima razloga za opštu zabrinutost.
Dnevnik "Bild" je analizirao moguće posledice kraha i došao do zaključka da će biti pogođeni svi u zemlji, bez obzira na to da li špekulišu akcijama ili ne. Situacija na berzama je otrov za nemačku privredu, koja je prevashodno orijentisana na izvoz, navodi "Bild". Manja potražnja, manje ugovora, znači i manje posla, a to automatski proizvodi i veću nezaposlenost.
Istovremeno su zbog oslabljene konjukture male šanse da će doći do rasta zarada, a kako penzije po pravilu prate zarade, teško je očekivati da će biti povećane. Zato će, na drugoj strani, doći do rasta cena: eksperti predviđaju da će za sledeće dve do tri godine inflacija iznositi oko četiri odsto u odnosu na sadašnjih 2,4 procenata. To će za posledicu imati poskupljenja komunalnih i javnih usluga zbog manjeg ubiranja poreza.
Najviše će, naravno, biti pogođeni oni koji imaju akcije ili ušteđevine, jer već trenutno se beleži pad kamata sa 4,3 na 4,07 odsto, a ovaj trend je za sada nezaustavljiv.
Američki scenario
- Nezaposlenost i kriza sa nekretninama su već duže vreme onemogućili da se neometano troši, što je dovelo do krize.
|