Četvrtak 18.08.2011.
08:00
Politika

Mesec dana za nabavku novog kompleta prve pomoći

Cena Galenikinog kompleta, koji se može kupiti u auto-moto savezu Srbije, iznosi 2.450 dinara za putnička vozila i 2.250 dinara za motocikle, pa će ova novina građane Srbije, ako se zna da je registrovano oko 2,5 miliona automobila i motocikala, koštati ukupno oko 58 miliona evra. Cena kompleta je "stvar tržišta”, rekli su "Politici" u Ministarstvu za infrastrukturu, zaduženom za ovu oblast.

Osim zavoja, makazica i ostalih standardnih proizvoda, koji su se do sada nalazili u ovoj medicinskoj kutiji, nalaziće se: uputstvo za ukazivanje najvažnijih mera prve pomoći, pokrivač za održavanje temperature i maska za davanje veštačkog disanja.

Novi propisi, deo su Pravilnika o tehničkim uslovima za vozila, usvojenog u septembru prošle godine, a vozači su imali vremenski rok od godinu dana da nabave neophodnu prvu pomoć.

Najveća mana novog pravila, prema mišljenju profesora dr Milana Vujanića, šefa katedre za bezbednost saobraćaja Saobraćajnog fakulteta, jeste činjenica da građani ne mogu da dokupe određeno medicinsko sredstvo koje upotrebe iz kompleta.

– Iz važećih propisa proizlazi da je validan samo fabrički zapakovan komplet. Izgleda da će građani, ukoliko upotrebe samo jednu gazu, morati da kupe novi set jer ne mogu sami da dokupe ovo medicinsko sredstvo. Nije mi jasno zašto neko ne može da ode u apoteku i da kupi sve što je propisano i sastavi važeći komplet prve pomoći – pita se sagovornik "Politike".

Iako, kompleti za prvu pomoć, kako nezvanično saznaje "Politika", u Nemačkoj koštaju desetak evra, građani Srbije neće moći da ga pazare ukoliko, nekim poslom, posete ovu zemlju. Nemački set nema istaknutu oznaku srpskog standarda i nije usklađen sa našim propisima koji su začuđujuće oštri po ovom pitanju.

– Provereno znam da se u nekim zapadnoevropskim zemljama koriste gaze od veštačkih materijala, a kod nas je dozvoljena samo upotreba lana, prirodnog materijala za proizvodnju sanitetskih gaza. Iz tog razloga, prva pomoć koja se koristi u ovim zemljama nije pogodna za Srbiju – kaže sagovornik "Politike" i dodaje da nije siguran koliko kompleti svih proizvođača zaslužuju da dobiju licencu i da niko neće da otvara komplete i da proverava da li su sva medicinska sredstva na broju.

Mnogi vozači se pitaju zašto kupuju nove setove za prvu pomoć kada ni stare nikada nisu znali ili smeli da upotrebe.

Činjenica je da se najveći broj smrtnih ishoda učesnika saobraćajnih nesreća dešava u prvih 10 minuta od trenutka nesreće, kaže dr Dragan Radovanović, direktor Crvenog krsta Srbije. To je baš taj period kada bi osoba, koja poznaje prvu pomoć, mogla da zbrine povređenog i eventualno mu spasi život.

Situacija će biti bolja, kako kaže sagovornik "Politike", jer novi Zakon o bezbednosti u saobraćaju propisuje učenje i polaganje prve pomoći. Dok nova generacija vozača ne stasa, armiji starih preostaje samo da kupe novi komplet, dobro izuče uputstvo za ukazivanje najvažnijih mera prve pomoći i nadaju se da ga nikada neće upotrebiti.

2024 © - Vesti online