Nedelja 14.08.2011.
17:03
Politika

"Bože pošalji mi mojih 78 žena i kuću kao hotel!"

Voren Džefs

Ali, zidine tamnice nisu se još bogobojažljivo srušile, pa je najpoznatiji "poligamni svetac", osuđen na doživotnu robiju plus, kako se to radi u SAD, još 20 godina za posebno silovanje njegove dve najmlađe "žene", 12-godišnjakinje i 14-godišnjakinje. Obe su od rođenja pripadnice Džefsove sekte i kao takve izabrane su da budu žene lidera sekte koja, kako se sada procenjuje, ima više od 10.000 članova.

Neke od 78 Džefsovih supruga

Prorok iz zatvora 

 

Jedan od izopštenika, koga američki mediji nazivaju lažnim imenom Vajler, usprotivio se starešinama, kada je shvatio da ovi merkaju njegovu 12-godišnju kćer i pripremaju joj "nebesko venčanje" za Džefsa. Ostao je u naselju, ali veći deo zajednice ga izbegava kao izdajnika. Vajler tvrdi da Džefs sa svojom pastvom razgovara preko telefona koji deli sa ostalim zatvorenicima u Teksasu. Najčešće nedeljom, u crkvi u Šort Kriku postave se zvučnici, i hiljade obožavalaca čekaju u redu da čuju svog proroka. 

Džefs je svojim sledbenicima zabranio da gledaju televiziju i čitaju novine. A ako do njih ipak dopre neka informacija o njemu, poručio im je da ne budu lakoverni. Ipak, đavo je uspeo da zavede neke od njih. Pre nego što je počelo suđenje, grupa od 200 neposlušnih se izdvojila predvođena jednim od rivala, Vilijamom Džesopom. Tako se preziva dvadesetak Džefsovih supruga. Da li su to kćerke dotičnog pretendenta na presto, njegove sestre ili... nije lako ustanoviti.

Od tog broja oko 6.000 ih živi u enklavi Šort Krik, duž granice između američkih saveznih država Juta i Arizona. Tu je Džefs, pošto je prethodni prorok, njegov otac, preminuo, preuzeo vođstvo. Ostale parohijane upozorio je da drže ruke dalje od očevih žena i strpao sve svoje maćehe u svoju postelju, pošto se njima oženio.

U Šort Kriku svi su na neki način familija. Od 78 Džefsovih žena, koje su odlukom suda morale da svedoče, 21 se preziva Džesop, 15 njih su Stid, a 12 Barlov. "Nebeski brak", koji stanovnici ovog naselja sklapaju, ne vodi se u zvaničnoj državnoj evidenciji, pa zato Vorenove supruge ne mogu pred sudom da budu prozvane po svom "pravom" prezimenu. Ali u Šort Kriku svi znaju ko su gospođe Džefs.

Glavni insajderi na ovom suđenju i u istražnom postupku koji je prethodio bili su nekadašnji sledbenici izbačeni iz sekte da ne bi polagali pravo na mlade izabranice. Takođe, veliku ulogu u razotkrivanju života i načinu odabira žena imale su takozvane pobegulje, koje su u jednom trenutku odlučile da uprkos strahu od božje i ljudske kazne izbegnu u drugi svet. Neke majke su bile solidarne sa svojim kćerkama kad su videle da su njihove devojčice, i pre nego što su se zadevojčile, odabrane za žrtveni panj nekog od starešina u sekti.

Pojedini građani Šort Krika i ostalih naselja, sastavljenih od ove ili slične sekte, svojevremeno odvojene od mormona, snalazili su se i pred zakonom. Oni bi se razvodili od prethodne supruge onoga trenutka kad bi u kuću dovodili novu, ali samo na papiru. Raspuštenica bi ostajala da živi u istoj kući i da spava u istoj postelji, a mogla je i zvanično da se podiči muževljevim prezimenom.

2024 © - Vesti online