Nedelja 14.08.2011.
08:00
Politika

Ostavite pušenje uz lekarsku pomoć

Tomislava Grgurović, defektolog u Savetovalištu za odvikavanje od pušenja, ističe da je od 2003. godine više od hiljadu pušača prošlo kroz program odvikavanje od nikotina, ali dodaje da je veliku gužvu u čekaonicama ove zdravstvene ustanove napravio zakon o zabrani pušenja u zatvorenim prostorijama koji je stupio na snagu prošlog novembra. Od tada, svakog meseca više od 30 osoba potraži pomoć stručnjaka u ostavljanju cigarete.

Tek kada se jave ozbiljniji zdravstveni problemi ljudi počnu da razmišljaju o prestanku pušenja

"Naši pacijenti nerado priznaju da ih je zakon 'naterao' da ostave duvan, već objašnjavaju da im je dosadilo da se smrzavaju na ulici sa upaljenom cigaretom ili kažu da im je duvan postao skupo zadovoljstvo. U suštini, strah od ozbiljnih bolesti koje prouzrokuju duvan je najveći motivacioni faktor za ostavljanje cigareta. Osobe počinju da razmišljaju o prestanku pušenja tek kada počnu ozbiljniji zdravstveni problemi - s cirkulacijom, disanjem, visokim krvnim pritiskom i 'pretećim' infarktom ili šlogom", kaže Tomislava Grgurović.

Na početku programa "Prekini sada - sedam koraka do slobode" radi se test kojim se meri stepen zavisnosti od nikotina, a ostavljanje duvana podrazumeva veliko čišćenje jelovnika iz koga se izbacuju kafa i brojna začinjena jela. Bavljenje fizičkom aktivnošću sastavni je deo programa odvikavanja, kaže Grgurovićeva, koja posle dugogodišnjeg iskustva u radu s pušačima ocenjuje da žene teže ostavljaju cigaretu.

Na pitanje koliko osoba uspeva da ostavi cigaretu uz stručnu pomoć, ona kaže da u nekim grupama čak 90 odsto osoba apstinira, a negde je procenat 40 odsto - u proseku se može reći da između 60 i 80 odsto osoba kaže cigareti "zbogom".

Cigarete sve skuplje i skuplje

Gradski zavod za plućne bolesti i tuberkulozu je samo jedna od četrdesetak zdravstvenih ustanova pri kojima se nalaze savetovališta za odvikavanje od pušenja koja su otvorena na inicijativu Ministarstva zdravlja Srbije i u kojima rade timovi stručnjaka edukovanih da pušačima pomognu da se oslobode nikotinske zavisnosti. Osim u prestonici, savetovališta za odvikavanje od pušenja otvorena su u 28 gradova Srbije, a adrese ovih zdravstvenih ustanova mogu se naći na sajtu Ministarstva zdravlja.

U savetovalištima se sprovodi individualna i grupna terapija, a sastavni deo programa ostavljanja cigareta čini i detoksikacija organizma od nikotina, psihoterapija koja je usmerena na menjanje ponašanja osobe i psihološka suportivna psihoterapija.

Sva ova savetovališta nalaze se pod stručnim nadzorom Ministarstva zdravlja i zdravstveni radnici koji pušačima pomažu da izađu iz lavirinta nikotinske zavisnosti su prošli kroz specijalnu i sertifikovanu edukaciju.

I u savetovalištu za odvikavanje od pušenja u beogradskom Domu zdravlja "Savski venac" primećuju veliko interesovanje pušača za ostavljanje cigareta otkako je na snagu stupio novi zakon. Prema rečima dr Nadežde Begenišić, nedeljno se prijavi između 10 i 20 osoba koje su rešile da se oslobode nikotinske zavisnosti, a prvi koji su prošli kroz program odvikavanja od pušenja bili su zaposleni u ovoj zdravstvenoj ustanovi.

"Osim snažne volje pušača, za rešavanje nikotinske zavisnosti veoma je važna i podrška u porodičnom i radnom okruženju. Mi smo za naše zaposlene organizovali takmičenje i osobe koje su najduže izdržale bez zapaljene cigarete nagrađivali smo prilikom nacionalnog i međunarodnog dana bez duvanskog dima", kaže dr Begenišić.

Zadovoljstvo beogradskih lekara, međutim, ne dele zaposleni u Centru za prevenciju pušenja u Domu zdravlja Sremska Mitrovica, a Zorica Vučković, glavna sestra u ovom centru, kaže da između 14 i 16 osoba mesečno zatraži pomoć lekara u ovom savetovalištu. "Naše iskustvo govori da svega petina pušača trajno ostavi cigaretu, a duvanu se kaže zbogom pre svega iz zdravstvenih i materijalnih razloga", kaže ona. 

2024 © - Vesti online