Pronađen lek za rak?
Istraživački tim sa Pensilvanija univerziteta (SAD) saopštio je da je postignut istorijski napredak u lečenju karcinoma svih vrsta. Koristeći imunološke ćelije obolelih, već su od leukemije izlečili dve osobe, a kod treće se primećuje vidno poboljšanje opšteg zdravstvenog stanja.
Vest je poput munje obišla ceo svet, a prve reakcije bile su zbunjenost, potom uzdržanost najvećih stručnjaka u oblasti kliničke farmakologije, imunologije i hematologije. Svi oni, kako su istakli, listom podržavaju svaki vid napredovanja u borbi protiv karcinoma, ali su protiv "spektakularnih dostignuća" u medicini koja mogu da bude lažne nade obolelih, što bi bilo ne samo nemoralno, već bi "naduvani uspeh u lečenju" bio ravan njihovoj teškoj bolesti.
Oprezno s otkrićem
Pored ideje da se krvne ćelije samog pacijenta upotrebe za ubijanje kanceroznih ćelija, zatim njihove upotrebe, lekari su još otkrili da i ovaj metod, uprkos obećavajućim rezultatima, nosi rizik.
|
Uprkos primetnoj uzdržanosti sa jedne i euforičnoj podršci sa druge strane, oboleli i njihove porodice veruju da je napredak postignut. A najviše oduševljenja iskazali su američki stručnjaci, pruživši istraživačima bezrezervnu podršku i molbu da istraju u svojim eksperimentima "kako bi čovečanstvu najzad podarili sudbonosni poklon".
- Ja sam zdrav i još sam u remisiji. Znam da ovo ne može biti moje trajno stanje, ali sam odlučio da proglasim pobedu nad rakom - rekao je jedan od dvojice izlečenih od leukemije.
Za razliku od dosadašnjih istraživačkih pohoda, ovaj pensilvanijski se razlikuje po tome što se nije radilo na stvaranju opšteg farmakološkog leka, već su upotrebljene sopstvene ćelije bolesnika u lečenju obolelih ćelija.
To se i dogodilo, one su napale kancerozone ćelije, uništile ih. I ne samo to, uništavale su i sve novoobolele ćelije i sve patogene koje su se kasnije pojavljivale.
Zbog tih uspeha istraživači su ih nazvali "serijskim ubicama kanceroznih ćelija". A njihove kolege iz SAD taj uspeh nazvali su najvećim i najvažnijim napretkom u istraživanju raka poslednjih decenija.
Ova vest je brzo stigla i do naših klinika i stručnjaka. I svi sa kojima smo razgovarali primili su je ne sa sa dozom pesimizma, već količinom opreznosti. Među njima je i dr Siniša Radulović, direktor Instituta Srbije za naučna onkološka i druga istraživanja.
Nije moguće
Profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu dr Bela Balint i jedan od vodećih ljudi u svetu u korišćenju matičnih ćelija za lečenje infarkta srca, vest iz Pensilvanije nije prihvatio kao nešto što je već uspelo.
|
- Poslednjih sto godina radilo se na imunološkim mogućnostima lečenja ne samo lečenja raka. I da budem precizniji, ni na tom planu nije bilo uspeha. Potom se krenulo sa lekovima, poznata je priča o "interferonu", a danas tendencija savremene medicine je vraćanje na vakcine, kao najefikasnijem sredstvu. Otuda i ovaj eksperiment i uspeh Pensilvanaca treba prihvatiti sa oprezom. Evo i zašto - vršili smo opite raka dojke kod hiljadu žena i utvrdili da su svi bili različiti. Takođe, samo kod raka pluća poznato je 2.500 mutacija i svaka mutacija zahteva posebnu hemoterapiju. To govori da nije jednostavno pronaći efikasan univerzalni preparat ili lek za tu opaku bolest - upozorio je dr Radulović.
Sličan stav ima i načelnik Klinike za radiologiju Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije dr Dušan Mileusnić.
- Svaki napredak u lečenju bilo koje vrste raka jeste veliki dobitak za čovečanstvo. Ali svaki eksperiment mora biti "overen" mnogo većim brojem izlečenih pacijenata. I ovaj pokušaj treba pozdraviti. Međutim, moramo biti oprezni kako ne bismo lažno podgrevali nade obolelih - rekao je dr Mileusnić.
Istraživači su priznali da su eksperimente izvodili na samo troje ljudi, ali su se odlučili da svetu saopšte uspehe svojih eksperimenata i zbog toga što su bili zapanjeni efikasnošću i brzinom uništenja tumora ovim ćelijama serijskim ubicama.
- Samo sa dodatnim studijama možemo doći do krajnjih rezultata, saznati da li su svi rezultati pozitivni. Moramo ostvariti kontinuitet koji obećava, moramo ukloniti sumnje u barijere, kako i ovaj naš eksperiment ne bi ostao samo na pokušaju.
Tehnologija lečenja leukemije
Ovaj eksperimentalni postupak urađen je potpuno novom tehnologijom:
- svakom obolelom pacijentu uzeta je krv;
- specijalnim metodama iz nje su izdvojene takozvane T ćelije koje organizam koristi za borbu protiv bolesti;
- u prečišćene T ćelije istraživači su ubacili modifikovanu, bezopasnu verziju virusa HIV;
- na kraju postupka milione tih genetski izmenjenih ćelija vraćali u isto telo pacijenta iz koga je uzeta;
- od ubačenih ćelija očekuje se da one prepoznaju, a zatim i da ubiju kancerozne ćelije.