Kreditne agencije utiču na američku vladu?
Agencija S&P, međutim, takođe nastoji da utiče na američku vladu na tradicionalniji način: finansiranjem agresivnog lobiranja čiji je cilj da se smanji federalna kontrola i zaštiti njena uloga na finansijskim tržištima, prenosi Vašington post.
S&P je, preko svoje kompanije-majke Mekgrou Hil, na lobiranje potrošila 11 miliona dolara u poslednjih 15 godina, uključujući najmanje jedan milion dolara na lobiranje u vezi sa zakonodavstvom koje se odnosi na samu kreditnu agenciju, navodi se u analizi fondacije Sanlajt, koja se bavi tokovima novca u politici.
Zaposledni u S&P su, takođe, od 1989.godine dali više od pola miliona dolara za priloge političckim kandidatima, pre svega demokratama, pokazuje ta analiza, na koju se poziva Vašington post.
Ti iznosi ističu neuobičajenu političku poziciju te i još dve glavne američke agencije za kreditni rejting, Mudis i Fič. Svaka od tih kompanija daje procenu vladinog kredibiliteta koja može da utiče na tržišta, dok one istovremeno lobiraju kod vlade da usvoji politiku koja odgovara njihovom biznisu.
Sve tri zajedno, potrošile su tokom protekle decenije više od 16 miliona dolara na lobiranje za usvajanje zakona o finansijama, od toga samo Mudis 13 miliona.
Krejg Holman, lobista za ''Public Citizen advocacy group'', kaže da ''S end P'' praktično vrši kvazi-vladine funkcije, jer ima moć da oblikuje ekonomsku politiku.
Nad Kongresom i predsednikom maše velikim štapom, jer jednostavno može da diktira politiku koja ima velike posledice po zemlju i vladu.
Njen uticaj na vladinu torbu može se lako upotrebiti kao moćno oruđe da bi se izvukli ustupci od federalne vlade koji su u interesu ''S end P'' , a ne javnog interesa, navodi list. Sve tri agencije to, naravno, demantuju i ističu da njihovi analitičari koriste stroge analitičke kriterijume kada donose odluke, kao i da je njihov rad striktno odvojen od komercijalnih i lobističkih aktivnosti firmi.
Kada je S&P objavila da snižava američki kreditni rejting, ministar finansija Timoti Gajtner je odmah uputio kritike da je u svojim analizama načinila grešku od čak 2.000 milijardi dolara. Mudis i Fič nisu snižavale kreditni rejting SAD.
Gajtner je tada, takođe, podsetio da je S&P doprinela finansijskom krahu 2008. godine. U međuvremenu, agencije za kreditni rejting su se trudile da Kongres odbaci ili izmeni zakone čiji je cilj veća kontrola njihovog rada.