U jezeru i kosti Srba
Da jezero Perućac nije samo bošnjačka grobnica, kako se godinama govori i piše u Sarajevu, direktno je potvrdio i član Kolegijuma Instituta za nestala lica BiH, Amor Mašović.
On je banjalučkom listu "Fokus" rekao da je jedan od ubijenih Tioslav Radović rođen u Jablanici. On je identifikovan i sahranjen, a za drugu osobu srpske nacionalnosti nisu još kompletirani skeletni ostaci i zbog toga se njegov identitet još ne može otkriti.
- U Perućcu je pronađeno ukupno 412 nekompletirnih skeletnih ostataka, što ne znači da je reč o tolikom broju nestalih, jer su skeletni ostaci jednog osobe pronađeni na raznim lokacijama jezera. Institut trenutno raspolaže sa 99 imena, a laboratorija Međunarodne komisije za nestala lica još su u fazi provere za 30 imena - rekao je Mašović, ističući da za Institut nije prioritet nacionalna pripadnost pronađenih lica.
Miroslav Čarapić, predsednik porodica netalih civila iz Goražda kaže da je priznanje iz Instituta od velike važnosti za sve one koji su godinama bezuspešno dokazivali da su u Goraždu počinjeni zločini nad Srbima.
DNK put do istine
|
- Svi naši podaci govore da su tokom rata pripadnici bošnjačke vojske i policije ubili i bacili u Drinu oko 250 Srba, a među njima naviše civila. Zbog svega toga mi čvrsto verujemo da se među skeletnim ostacima pronađenim u jezeru Perućac nalazi još veliki broj Srba ubijenih u Goraždu - kaže Čarapić.
Njegov kolega Ratko Maunaga iz Višegrada kaže da će zbog sumnje u dosadašnji
tok identifikacije žrtava tražiti kompletnu reviziju svih dosadašnjih istraživanja. Kao dokaz svoje sumnje u "celu bošnjaču priču o žrtvama", Maunaga postavlja pitanje zašto se na bošnjačkom groblju u Višegradu nalazi 40 humki sa tablama na kojima piše "NN".
Pasivan odnos RS
|
Ti posmrtni ostaci su sahranjeni na ovo groblje pre nego što je otpočeo proces uzimanja uzoraka za DNK analizu. Zbog toga se pitamo što se ti ostaci ne prebace u neki od instituta kako bi se DNK analizom utvrdio identitet sahranjenih - kaže Maunaga.