Sreda 10.08.2011.
08:11
N. S. Preradović - Vesti

Novi gastarbajteri (3): Zavarivač plaćeniji od inženjera

Žerko Obradović, ministar prosvete

Istovremeno, ma koliko apsurdno zvuči Žarko Obradović, ministar prosvete je nedavno priznao da Srbiji nedostaje obrazovanih ljudi.

- Mali broj privrednika je spreman da promoviše neku mladu ekipu, uloži u njih i iz te ekipe izabere najbolje - kazao je Obradović.

A kako stvari stoje sa obrazovnom kartom Srbije: najveći broj stanovnika Srbije ima završenu srednju školu, a manje je onih sa visokim obrazovanjem (11 odsto), od kojih većina završi u inostranstvu.

Nije tajna da pojedini zanati mogu mnogo lakše i brže da dovedu do radne knjižice. Rame uz rame sa inženjerima po popularnosti među poslodavcima su pekari, kuvari, poslastičari, ali najtraženiji su ipak zavarivači, podaci su sa Biroa za zapošljavanje.

Novi gastarbajteri

 

Zavarivač, recimo, može da zaradi više para od inženjera. Istraživanje Infostuda pokazuje da su revizori, posle visokih rukovodilaca u bankama, najplaćenije zanimanje u Srbiji. Dobre šanse za zaposlenje imaju i farmaceuti, diplomiranini inženjeri FON.

Ipak činjenica je da oko 50.000 ljudi sa fakultetskom diplomom se nalazi na evidenciji nezaposlenih lica Nacionalne službe za zapošljavanje. Najmanje šanse za posao imaju stomatolozi i arhitekte, koji plaćaju najveće školarine na Beogradskom univerzitetu.

Za jednu godinu na Stomatološkom fakultetu potrebno je izdvojiti 220.000 dinara, dok je na Arhitektonskom potrebno 240.000 dinara. Iako u Srbiji u ovom trenutku 2.000 lekara čeka posao, u bolnicama nedostaje više od 300 anesteziologa.

Do takve situacije dovelo je, pre svega, ukidanje volonterskih specijalizacija, neprilagođena upisna politika i odlazak lekara iz zemlje, smatraju stručnjaci.

Srbija je gotovo jedina zemlja u okruženju koja ima višak školovanih lekara, a istovremeno i manjak lekara specijalista, pa bi u narednom periodu moglo doći i do zatvaranja nekih operacionih sala.
 

Karta u jednom smeru


Iako precizni podaci ne postoje, smatra se da je Srbiju u poslednjih dvadesetak godina napustilo između 40.000 i 300.000 obrazovanih mladih ljudi. Trend "raspamećivanja" traje i dalje, jer više od 70 anketiranih studenata želi da napusti zemlji i zaposli se u inostranstvu.

2024 © - Vesti online