Ponedeljak 08.08.2011.
09:17
Lj. Ivanović - Vesti

Nemci rešeni da brane evro?

Berze u panici

Tokom vikend zatišja i priprema sastanka Grupe 7 industrijski najrazvijenijih država sveta, bivši britanski premijer Gordon Braun osuo je paljbu po svojim donedavnim kolegama u Berlinu i Parizu zbog oklevanja da se s krizom obračunaju još pre tri godine.

- Evropski političari i dalje guraju glavu u pesak i kao da Nikola Sarkozi i Angela Merkel ne propuštaju priliku da "propuste priliku". Glavni problem evropskih vođa je što aktuelnu krizu oni vide kao krizu fiskalne politike, odnosno budžeta Italije i Španije, a zapravo kriza ima tri dimenzije.

Prvo, reč o dubokoj krizi bankarskog sistema cele Evrope, jer u njemu jednostavno nema dovoljno para. Drugo, imamo problem transatlantske krize koja je izbila 2008. i nije se završila i treće, imamo monetarnu krizu u Evropi. Kombinacija ovih problema je smrtonosna i milioni građana Evrope su osuđeni na decenijsku nezaposlenost - oštro je zaključio Braun.

Kriza u brojkama


Oko 3,2 hiljade milijardi evra su prošlonedeljni gubici kompanija na evropskim berzama, 172 milijarde evra u prošloj nedelji izgubilo je 100 vodećih britanskih kompanija na berzama, a oko 120% italijanskog društvenog proizvoda iznosi dug te zemlje. Trilion evra su zbirni dugovi Španije i Italije, dok Fond za intervencije EU ima 440 milijardi evra, a potrbeno im je 1,3 triliona.

 

Telefonska sednica


Grupa 7 industrijskih sila sveta je održala hitne telefonske konsultacije ministara finansija, na insistiranje Japana koji je ponovo intervenisao upumpavanjem ogromne količine jena na tržište.


- Na dnevnom redu su nam EU koja je u dužničkoj krizi i SAD koja više nema vrhunski kreditni rejting. Tokio je spreman da ponovo interveniše na tržištu jer ovo što se događa u Evropi ljulja ceo svet - izjavio je Fumihiko Igaraši, japanski ministar finansija.


Sve karte zapravo su u rukama Nemaca, zaključuje u najnovijem izveštaju američka agencije "Stratfor". Analitičari "Startfora" smatraju da je Nemačka odlučila da rani evrozonu, ali i da je stvorila mehanizme da kontroliše prezadužene zemlje i u stvari samostalno donosi odluke o njihovoj sudbini.


"Evropski finansijsko stabilizacioni fond, iako formiran kao evropska institucija, zapravo je dominantno nemačka privatna banka sa sedištem u Luksemburgu. Na čelu tzv. evropskog MMF-a je Nemac - Klaus Regling i upravo je Angela Merkel izdejstvovala da ovaj fond može da deluje bez procedure saglasnosti Saveta ministara EU, ali ne i vlade u Berlinu".


Evropska centralna banka je takođe minulog vikenda održala seriju kriznih sastanaka, ali je bord direktora podeljen oko toga da li treba otkupljivati obveznice bankrot države Italije ili izdavati evro obveznice, ili i jedno i drugo.

Za dogovor je ostalo malo vremena. Procenjuje se, ne više od jedne nedelje.

2024 © - Vesti online