Četvrtak 04.08.2011.
17:49
Beta

Đelić saslušao primedbe vlasnika otete imovine

Đelić prikuplja primedbe i sugestije

Kako je saopstila Vlada Srbije, na sastanku u okviru javne rasprave razgovaralo se o mogućnosti uvođenja supstitucije oduzete imovine, obeštećenju i preciziranju odredaba o obveznicama.

Bilo je reči i o smanjenju broja izuzetaka od vraćanja imovine u naturalnom obliku, rokovima u postupku pred Direkcijom za restituciju i poboljšanju odredbi koja se tiču rehabilitovanih lica, navodi se u saopštenju sa sastanka potpredsednika Vlade Srbije za evropske integracije sa predstavnicima udruženja starih vlasnika.

Na kraju susreta dogovoreno je da prisutni izlagači svoje dodatne komentare na članove Nacrta zakona o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju dostave pisanim putem, navodi se u saopštenju.

Javna rasprava o Nacrtu zakona o vraćanju imovine i obeštećenju je počela 29. jula i trajaće do 2. septembra. Predlozi i primedbe na taj dokument mogu da se dostave Ministarstvu finansija na adresu restitucija@mfin.gov.rs.

Naturalna restitucija ili obeštećenje

Nacrtom zakona o vraćanju imovine i obeštećenju predviđeno je naturalno i finansijsko obeštećenje bivših vlasnika, za šta će iz budžeta biti izdvojeno 200 milijardi dinara (oko dve milijarde evra).

Planirano je da bivši vlasnici dobiju državne obveznice koje će biti emitovane 1. janaura 2015. godine, a isplaćivaće se u roku od 20 godina.

Vlasnicima se vraća ili obeštećuje imovina oduzeta posle Drugog svetskog rata

Još nije precizirano da li će obveznice biti u dinarima i zaštićene od inflacije, ili vezane za evro, na isti način kao i obveznice stare devizne štednje koje će isplaćivati do 2016. godine.

Vrednost nekretnina koje potražuju bivši vlasnici utvrđivaće filijale Poreske uprave u opštini ili gradu gde je imovina.

Kako je predloženo, predmet vraćanja biće sva imovina koja je oduzeta posle Drugog svetskog rata, a izuzeci će biti dvorski kompleks i zgrade u kojima se nalaze bitne državne institucije, poput policijskih stanica i zdravstvenih ustanova, kao i umetničke kolekcije u muzejima.

Procenjuje se da oko 150.000 građana potražuje nacionalizovanu imovinu. Oni će imati rok od dve godine da podnesu prijave.

Proces restitucije će voditi Direkcija za restituciju koja je zadužena i za povraćaj imovine crkvama i verskim zajednicama.

2024 © - Vesti online