Sreda 20.07.2011.
13:07
N. S. Preradović - Vesti

Ne sluti na dobro

Ljubomir Madžar

Prema najnovijim podacima Udruženja banaka Srbije građani su dužni 521,3 milijardi dinara što je za 3,6 odsto više nego u maju. Ekonimista Ljubomir Madžar u intervju za "Vesti" kaže da je situacija zabrinjavajuća, pogotovu kada se imaju u vidu nezaposlenost i mršave plate.


Koliko je opasno uvećano zaduživanje građana?


- Nesrazmera između ukupne zaduženosti i platežne sposobnosti postaje sve veća, plate su skromne, veliki broj ljudi ostaje bez posla, tako da svaki rast zaduživanja plaši.

"Švajcarci" čekaju izbore

 

Brojni građani su zaduženi u švajcarskim francima čija vrednost vrtoglavo raste, jedva otplaćuju kredite. Ima li šanse da srpska vlada donese slične mere kao mađarska koja je u forintama fiksirala vrednost franka kod otplate hipotekarnih kredita?


- Jedino što mogu reći sa ekonomskog stanovišta da to nikako ne bi bilo dobro za privredu i budžet Srbije. Mada nije isključeno da se nešto slično desi i kod nas, pogotovu ako znamo da je reč o predizbornoj godini.

Dinar je ponovo počeo da slabi, preti li opasnost od inflacije?


- Dinar je bio nerealno jak. I šta znači jak dinar u slaboj privredi!? Znači uništavanje te iste privrede. Stoga možda nije ni loše da dinar malo slabi. Ako ništa drugo, to je odraz realnosti. Mislim da je vreme jakog dinara prošlo, jer smo većinu dobrih firmi rasprodali, pa sad nemamo više sa čim da podupremo valutu. Kada trošite više nego što proizvodite, to ne može da traje dugo.


Koliko je loša situacija?


- Nije dobra, naša Vlada ne radi gotovo ništa da stvori ambijent za privlačenje stranih investitora. Vlada jedino ume da ih privuče sa subvencijama za otvaranje radnih mesta od pet ili sedam hiljada evra. To je ludost, jasno je da investitori kad imaju takvu priliku dolaze, uzimaju novac i besplatnu radnu snagu, a odlaze čim im subvencije isteknu

.
Ipak, zaduživanje ne može da ide daleko...


- Naravno, jer strani finansijeri prate šta se kod nas dešava i kad vide da dug dostigne određeni nivo BDP, ponestaje im volje za nova ulaganja. Nije samo nivo stranog duga problem, već i brzina kojim se on povećava. Mi još nismo dostigli nivo zaduženosti nekih zemalja u tranziciji, ali naš je problem što se taj proces ubrzava, a to ne sluti na dobro.


Od Vlade traže da obelodani ko su najveći tajkuni koji duguju pet milijardi evra na ime poreza?


- Žalosno je da u jednoj siromašnoj državici neki bogataši duguju toliki novac. Sa takvim finansijskim haosom boljitka ne može biti. Trebalo bi da se istraži taj akumulirani dug, u kom je periodu napravljen, i ko ga je tolerisao. U poslednjih desetak godina bilo je nekoliko Vlada, trebalo bi da se vidi koja od njih je najviše aminovala poresku neposlušnost tajkuna.


Slična suma ulazi u Srbiji od dijaspore!


- Da, to je velika pomoć za naš narod, tim više iritira saznanje da se isti iznos na ime neplaćenih poreza olako oprašta tajkunima. A običan građanin mora odmah da izmiri sve svoje obaveze.

Prodali kuću i spiskali pare


Sve smo rasprodali, pa je dinar nerealno ojačao, čime je grdno oštećena naša privreda i poljoprivreda. Štete su golim okom vidljive. Dobar je primer propast Novog Pazara koji je do 2000. cvetao, a danas je privredna pustinja. Drugim rečima, prodali smo kuću, a pare smo potrošili. Kad nešto prodate, uvek treba imati dve koverte - u jednoj se drži novac od prodatog, a u drugoj plata, dakle ono što zarađujete. O tome se nije mislilo u Srbiji, pa su obe koverte prazne - kaže Madžar.

2024 © - Vesti online