Sunovrat standarda (3): Šporet iz vremena Tita
Dan života prosečne četvoročlane porodice u Srbiji trenutno košta najmanje 2.000 dinara. Za najskromniji doručak, ručak i večeru potrebno je oko 900 dinara, a ostatak novca odnesu komunalije, struja, internet, prevoz, vrtić... Za 900 dinara četvoročlana porodica u Srbiji može da kupi i na tri obroka podeli, na primer, veknu i po hleba, litar mleka i pola litre jogurta, uz 300 grama salame. Za ostatak se može kupiti malo povrća za salatu i pola kilograma pilećeg mesa.
Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije, kaže da su poslednje zvanične statistike, prema kojima su cene u Srbiji niske, notorna glupost.
- Bile bi niske i lepo bi mogli da živimo da prosečna plata u Srbiji iznosi najmanje 1.000 evra. Ovako sa prosečnih 350 evra, cene namirnica u Srbiji su izrazito visoke. Da ne govorimo o jugu Srbije, gde radnici u proseku zarađuju 12.000 dinara mesečno! Pa dovoljno je samo pogledati koliko iznose dugovi za komunalije u Srbiji, pogotovu dole na jugu, pa da se zaključi kako loše živimo. Sa ovim standardom praktično nam je zabranjeno pravo na obrazovanje, kulturu, zdravu hranu i odeću - kaže Papović.
Deponija loše robe
|
Glavni razlog skupoće, a samim tim i niskog životnog standarda u Srbiji je to što na tržištu vlada monopol.
- Nema zakona ponude i potražnje, jer da postoji cene bi padale. Ovako imamo samo jednu krvavu borbu za profit moćnih kompanija i to je sve - tvrdi Papović.
Pored toga što nemaju novca da sebi priušte najosnovnije stvari, građani Srbije i za tu crkavicu koju mogu da potroše kupuju mačku u džaku.
- Postavlja se pitanje kvaliteta tih namirnica koje kupujemo. Opšte je poznato da se u našim trgovinama ni rokovi trajanja ne poštuju, datum isteka roka samo se prelepi novom namirnicom i neispravna roba tako ostaje na rafovima, u slobodnoj prodaji. Da ne govormo o tehničkoj robi, koja kod nas traje koliko i garancija. Godinu dana i onda ili na popravku ili u đubre. Ovo danas ne može da se poredi sa situacijom od pre 20 godina. Mi smo u tom pogledu neverovatno nazadovali. Pa neki ljudi danas još koriste frižidere i šporete koje su kupili za vreme Tita - kaže Papović.
- Sunovrat standarda (1): Kako je globalizacija pojela ljude |