Odzvonilo partijskim kadrovima?
Javna je tajna da su javna preduzeća godinama tretirana kao postizborni partijski plen, a iako vlast sada obećava veliki preokret i skoru čistku stranačkih direktora, činjenice govore da taj posao nije ni brz i lak.
Parlament bi prethodno morao da usvoji izmene i dopune važećeg zakona u delu koji propisuje da direktore imenuje osnivač, odnosno sama Vlada, a prepreka je četvorogodišnji mandat aktuelnih čelnika najznačajnijih preduzeća koji uglavnom ističe kada i rok kabineta Mirka Cvetkovića.
U potezu Vlade, politički analitičar Đorđe Vukadinović vidi prvenstveno predizborni marketing koji neće brzo biti delotvoran, ali može da bude vrlo koristan u budućnosti.
- Ako bi depolitizacija podrazumevala da partije konkurišu za čelna mesta u javnim preduzećima s najboljim stručnjacima ili vanstranačkim profesionalcima koji su simpatizeri stranke, a ne sa najposlušnijim kadrovicima, bez kvalifikacija, onda je ova Vladina preporuka dobar zalog i za narednu vlast - kaže Vukadinović.
Koliko je profesionalne stručnosti bilo možda dovoljno govori podatak da je većina od blizu 700 javnih preduzeća uglavnom poverena partijskim ljudima, poslovala sa gubicima, a u protekloj deceniji njihov ukupni dug je dostigao gotovo četiri milijarde evra.
Samo tri republička saobraćajna preduzeća Putevi Srbije i Železnice Srbije i Jat su zajedno u 2010. napravili minus veći od 800 miliona evra koji putem davanja u budžet pokrivaju svi građani Srbije.
O menadžerima profesionalcima se nije razmišljalo ni kada su zbog malverzacija uhapšeni funkcioneri Nove Srbije, bivši direktori puteva i železnica Branko Jocić i Milenko Šarančić.
Kadar Demokratske stranke Srđan Radovanović se sa čela Jata povukao zbog finansijskog haosa, ali se preselio na mesto savetnika kompanije i na istu platu od 2.000 evra.
Stranačka nameštaljka
|