Četvrtak 14.07.2011.
14:12
D. Dekić - Vesti

"Dodiku smetaju naše zastave"

Nemanja Šarović

Negirajući da je reč o provokaciji, Šarović za "Vesti" ističe da je dolazak delegacije na spomen-groblje narod burno pozdravio.


- Ne vidim koga smo tamo provocirali zastavama. Mladić je vojno štitio taj narod od genocida i da to nije radio, groblje u Bratuncu bilo bi veće od Jasenovca. Šešelj godinama brani srpski narod pred Haškim tribunalom - kaže Šarović.

Kome je smetalo ponašanje delegacije SRS-a na pomenu?
- Smetali smo Vladi i predsedniku Republike Srpske. Nikom drugom jer su nam policajci, koji su nekada bili i borci, rekli da moraju da nas udalje po naređenju koje je stiglo s vrha.

Da li je policija bila korektna prema vama?
- Deo pripadnika policije nije. Žestoko su nas maltretirali i na silu udaljavali. Gurali su nas, pretili hapšenjem, a čuli smo i da ćemo završiti izbušenih bubrega. Tamo je bio i sve to video i ambasador Srbije u BiH Ninoslav Stojadinović. Pitao sam ga da li će da uputi zvanični protest BiH. U Bratunac smo išli kao predstavnici građana i Skupštine Srbije, pa ćemo videti da li će da reaguje naša država.

Slugama još jedan mandat

 

Kada očekujete Šešelja u Beogradu?

- Haški tribunal čini sve da njegov povratak u Srbiju odloži za vreme posle izbora. Zato ne bih o datumima, ali verujem da će i Šešelj iduće godine biti u Bratuncu.

 

Zašto njegov povratak ne odgovara međunarodnoj zajednici?
- On bi mnogo toga promenio u Srbiji i nikada ne bi odstupio od interesa srpskog naroda. Ovako će biti postavljeni pioni čelnika EU i SAD, demokrate i naprednjaci, koji treba da i u naredne četiri godine sprovode inostrane naloge. Verujte da boljih sluga od te dve partije nema.

U Bratuncu je bila i delegacija Srpske napredne stranke.
- Njih ne računam jer su vanparlamentarna stranka koja nam je pokrala poslaničke mandate. S druge strane, ako vidimo ko je bio u njihovo ime, a zapazio sam gospođu koju znam odranije iz G17 plus, jasno je da taj nivo delegacije pokazuje odnos te partije prema događaju u Bratuncu.

Da li se sve završilo na udaljavanju radikala sa pomena?
-Ne, posle su nas saslušavali pripadnici tajne službe SIPA, a kako smo čuli, po nalogu Tužilaštva iz Sarajeva. Ja sam im rekao da zakonom nije zabranjeno nositi na zastavama likove dva nevina čoveka, heroja, ali su oni to podveli pod širenje verske, nacionalne i rasne mržnje. Ali, mi nismo s tim ciljem došli u Bratunac, već da pokažemo ljubav prema srpskom narodu.

Kako komentarišete zahtev Dodika, ponovljen u Bratuncu, da svi zločini nad Srbima budu procesuirani?
- To je potpuno licemerje jer su i Dodik i Tadić saučesnici u zataškavanju tih ratnih zločina. Važni su im samo za politički marketing, pa govore o tome na ovakvim okupljanjima i u Bratuncu, a ništa nisu učinili na međunarodnim sastancima da se o zločinima nad Srbima čuje istina. Država obećava pomoć i fond za haške optuženike, a onda naredi uklanjanje zastava s njihovim likovima u Bratuncu.

Neprijatelj u kontinuitetu

 

Zamenik ambasadora SAD u BiH Džonatan Mur izjavio je da ne ide na pomene čiji organizatori negiraju zločin u Srebrenici?
- Ta izjava je nastavak kontinuirane neprijateljske politike SAD prema srpskom narodu. Genocida u Srebrenici nije bilo, ali se toga drže jer im treba opravdanje za zločine počinjene nad Srbima. Opšte je poznato da je Alija Izetbegović po američkom nalogu uveo BiH u rat, a tadašnja politika američke administracije je i sadašnja.

2024 © - Vesti online