Subota 09.07.2011.
08:00
Sarajevo-x

Sto godina od otkrića Maču Pikčua

Čuveno arheološko otkriće: Maču Pikču
 

Vekovima je grad, sagrađen u 15. veku, bio sakriven od ostatka sveta da bi ga 1911. otkrio američki istraživač Hiram Bingam.

Maču Pikču, što znači "stari vrh" na kečuanskom jeziku, nalazi se 2.400 metara iznad visine mora. Posetioci do njega dolaze vozom iz grada Kusko ili pešice, što traje nekoliko dana.
Godine 2008, francuski i peruanski naučnici su otkrili da je nemački avanturist Augusto Bernes "otkrio" izgubljeni grad, koji španski osvajači nisu nikada pronašli, 44 godine pre Bingama. Takođe su zaključili da je nalazište opljačkano.
Istorijski zapisi pokazuju da su najmanje dvoje Nemaca, Britanac i Francuz, kao i nekoliko Peruanaca, znali za Maču Pikču pre Bingamovog dolaska. Iako se većina naučnika slaže da je Bingam zaslužan za stavljanje Maču Pikčua na kartu sveta, peruanski stručnjaci ga optužuju da je opljačkao bogatstvo njihove zemlje. Danas je glavni izazov očuvanje ovog arhitektonskog dragulja za buduće naraštaje turista koji žele da posete Maču Pikču.

Profesor, koji je inspirirao stvaranje holivudskog avanturiste "Indiane Jonesa", bio je na čelu ekspedicije koja je na lokaciju stigla 24. jula.

Veruje se da su lokalni poljoprivrednici znali za njegovo postojanje jer su istraživači zatekli zasejano zemljište.

Istoričari i arheolozi, međutim, još uvek se nisu složili oko njegove funkcije.

Neki veruju da je Maču Pikču sveto mesto, dok drugi tvrde da je bio letovalište cara Inka.

Andskim plesovima, koncertima, smotrama, mističnim ritualim i akademskim konferencijama obeležiće se 100 godišnjica od Bingamovog otkrića, što se podudara sa datumom proglašenja Maču Pikčua jednim od novih svetskih čuda, pre četiri godine.

"Za Peru, Maču Piču je kao piramide u Egiptu", rekao je arheolog Luis Lumbreras, bivši šef Nacionalnog instituta za kulturu.

UNSECO ga je 1983. godine uvrstio na Listu svetske baštine.

2024 © - Vesti online