Utorak 05.07.2011.
13:06
D. Dekić - Vesti

Srpska vlast zgazila Ustav?

Zahuktalu polemiku političke javnosti i optužbe da je sporazumima sa Prištinom srpska vlast dala zeleno svetlo otcepljenju Kosova, pokušao je da demantuje šef srpskog tima Borislav Stefanović, tvrdnjom da Beograd ni na koji način nije priznao nezavisnost južne pokrajine.

Međutim i njegovo pojašnjenje o kretanju građana Kosova po Srbiji sa ličnim kartama i identifikacionim potvrdama MUP-a Srbije, koje dobijaju na granici gde će im biti izdavane i privremene automobilske tablice, izazvalo je i oprečna pravna tumačenja.

Zoran Ivošević


Stručnjak za ustavno pravo Zoran Ivošević ta rešenja ne vidi kao priznanje Kosova, a kako objašnjava, zbog preambule Ustava Srbije da je Kosovo neodvojivi deo Srbije, Beograd tako nešto ne bi ni smeo da učini.


- Lične karte i vozačke dozvole se ne mogu koristiti bez papira srpske policije, pa prištinske lične isprave, na ovaj način, čak neće biti ni direktno upotrebljene u svrhe slobode kretanja - pojašnjava Ivošević, zbog čega ovim rešenjem Srbija nije priznala državnost Kosovu.


Ivošević i na registarske tablice KS gleda kao na kompromis, jer Kosovo ima ta dva slova u nazivu, a može značiti i skraćenicu od Kosovo-Srbija.


- Tablice sa kosovskim grbom ne samo da ne mogu da prolaze po Srbiji, već ni kroz države EU koje ne priznaju Kosovo - objašnjava on.


Pravnica Vjerica Radeta tvrdi suprotno i kaže da je Beograd sporazumima napravio privid da formalno ne prizna Kosovo, ali jeste posredno, što prema njenim rečima vodi i ka faktičkom priznavanju.


- Prerogativi državnosti su lična dokumenta, pa onda ni organi koji ih izdaju za Beograd nisu kvazi. Ako vidimo da Srbija na osnovu ličnih isprava izdatih u Prištini izdaje na administrativnoj granici potvrde za prolazak, onda znači da ih je tako i priznala - objasnila je Radeta.

 

Internacionalizacija jednaka priznanju


Učešće Kosova na međunarodnim i regionalnim skupovima, kako se čuje u diplomatskim krugovima, moglo bi da se reši zamenom naziva Unmik Kosovo navodima Kosovo po Rezoluciji SB UN 1244.


Bivši savetnik pravnog tima Srbije u pregovorima o Kosovu, Tomas Flajner kaže da prema međunarodnom pravu, uključivanje Kosova u regionalne i internacionalne procese i članstvo u organizacijama podrazumeva da će ono imati prava i obaveze kao i svaka država-članica.


- Ako Beograd pristane, to praktično znači da priznaje nezavisnost - ocenio je on.


Na Samitu predsednika država i vlada Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi, održanom nedavno na Svetom Stefanu, Boris Tadić je rekao da "Srbija traga za modelom učešća predstavnika kosovskih Albanaca na regionalnim forumima koje ne bi ugrožavalo integritet i dignitet Srbije".


- Niko ne treba da bude odsutan, ali dignitet država članica UN se mora poštovati - rekao je Tadić i objasnio da "Srbija nema na umu blokadu, već podsticanje saradnje i nastaviće takvu politiku".

2024 © - Vesti online