Čarde s tamburašima mogu da privuku milion turista
Sve češće snimate albume sa tamburaškim orkestrima iz Vojvodine. Da li to znači da je bend "Garavi sokak" prestao da muzicira?
- Radim na dva fronta. Kao vlasnik izdavačke kuće "Vojvodina mjuzik" trudim se da sačuvam od zaborava tamburašku muziku koja se može još jedino čuti u kafanicama i čardama pored Dunava i Save. Počeo sam da pripremam pesme za deseti album "Garavaca", a angažovani smo za svirke na nekoliko letnjih festivala pod otvorenim nebom. Nedavno smo svirali u Parizu, na svadbi Dragana Stojkovića Piksija, koji je naš veliki fan.
Koliko je tamburaška muzika danas popularna i slušana u Srbiji?
- Tamburaške pesme će se uvek slušati. Specifične su, jer su vezane za kafanu, a pravog derta nema bez tamburaša. Proputovao sam ceo svet i nigde nisam naišao na tu atmosferu, to pozitivno ludilo kakvo naprave tamburaši u nekoj našoj čardi pored reke. Ni bluz u crnačkom getu ne može da digne andrenalin ili izmame suze kao žice tambure i kontrabasa i od vina promukli glasovi muzičara.
Kafane se u gradovima širom Srbije, pa i Vojvodini zatvaraju, da li to znači da i tamburaši više neće imati gde da sviraju?
- Nažalost, u većim gradovima sve je manje kafana gde se mogu čuti tamburaši. Na sreću, u Vojvodini pored Dunava niču nove čarde. Tamburaška muzika traži neko svoje prirodno okruženje, reku, vrbe, mesečinu, šum kiše koja dobuje po crepu, lavež pasa lutalica... U čardama radno vreme ne postoji, zabrana pušenja ne postoji, alkohol se toči i pijanim gostima, jer se ne zna da li je gost pijan od vina ili muzike.
Znaju li stranci za čarde i lumpovanje uz tamburaše? Da li turističke agencije promovišu tu vrstu zabave?
- Ne! Imao sam prilike da prijatelje iz inostranstva vodim da u vojvođanskim čardama čuju srpski tamburaški džez, nisu mogli da veruju da u Srbiji postoje takva mesta i takva muzika, a da svet za to ne zna. Rekli su mi da su im uvek nudili zabavu na splavovima gde su ogluveli od pop, rok ili dens muzike koju mogu da slušaju u bilo kom gradu na bilo kom kontinentu. Kafanice i čarde pored Dunava i Save su atrakcija koja bi dovela barem milion turista u Srbiju.