Možete u Grčku, ali ponesite benzin za povratak
Iako je turiste najviše mučilo da li će uopšte preko Makedonije moći da uđu u Grčku i koliko će čekati na granici zbog štrajka carinika, Srbi koji su stigli do svojih destinacija javljaju da se preko granice Đevđelija - Evzoni može preći bez većih zadržavanja.
Učesnici internet foruma ovako opisuju situaciju: "Automobili granicu prelaze normalno sa manjim zadržavanjima, što verovatno zavisi od doba dana kad se preko nje prelazi", dok slično piše i drugi: "Moj brat se javio iz Grčke. Uprkos upozorenjima išao je na Evzoni i prešao granicu za 10 min".
Ipak, stiče se utisak da turisti koji su na put krenuli autobusom imaju drugačija iskustva: "Autobusi imaju problema sa prelaskom granice, puštaju ih ali na svakih sat-dva. Neki su mi rekli da su čekali i po četiri sata na prelazak", javio je korisnik foruma "Marko15".
Oni koji su se odlučili da poslušaju upozorenja i putuju preko Bugarske, javili su da je prelazak preko Grčke granice bio brz. Većina ljudi ipak nikada nije išla ovim putem za Grčku, te je zato svoje iskustvo javio korisnik foruma "Markuzo" opisujući ovaj pravac: "Od Beograda do graničnog prelaza Gradina ima oko 335 kilometara, a od Niša do Gradine, vozi se dobro asfaltiranim putem. Sve u svemu, do granice se putuje oko tri i po sata, i na ulazak u Bugarsku se čeka oko 50 minuta".
Prema savetima ovog člana foruma Putovanja.info kada se krene ka Sofiji, samo treba pratiti znake za granični prelaz Kulata, a sve je odlično obeleženo. Novi autoput za Blagoevgrad je međutim dugačak samo 40-tak kilometara: "Narednih 125 kilometara puta podseća na Ibarsku magistralu - loše asfaltiran, linija je puna, a ima i kolotraga. Na samom prelazu Bugarska-Grčka čeka se oko 15 minuta".
Oni koji su stigli u Grčku javljaju da u zemlji sve funkcioniše normalno osim točenja benzina, u Polihronu ga nije uopšte bilo. Zato jedan posetilac savetuje: "Bez tri kanistra za gorivo nemojte kretati na put".
Struje takođe nije bilo - nestajala je na par sati. Tokom dana to nije problem, kažu turisti, ali pošto se vratite sa plaže i želite nešto da spremite za ručak, može vas sačekati neprijatno iznenađenje. U restoranima tada možete da naručite samo ono što je spremljeno pre nego što je nestala struja.
Iako mnogi govore da su ostrva daleko od nereda i haosa, koji su pogodili Atinu i Solun, ipak nije sve bajno. Na Tasosu niko ne štrajkuje, kako je napisao član foruma "Aster": "Sve radi normalno, prodavnice su snadbevene, pumpe rade, a restorani su uveče prepuni".
Međutim, problema imaju oni koji su do poznatih ostrva pokušali da doputuju pošto je štrajk počeo - trajekti nisu polazili iz luke Pirej, a kompanija Anek Lines otkazala je polaske za Rodos i Santorini, odnosno Krit. Što se aerodroma tiče, situacija je malo bolja - letovi su se odvijali, ali su kašnjenja bila i po tri sata.
Većina naših turista, ipak, štrajk ne shvata ozbiljno i ne plaše se kako će se snaći. Pa se tako na forumu Putovanja.info pojavila i poruka: "Najveći problem je taj što se višegodišnja Grčka kriza sada prenela i u moj novčanik. Izgleda da sam ovde predugo".