Utorak 21.06.2011.
14:10
M. Jakšić - Vesti

I dalje proteruje Srbe iz Benkovca

Kuće izgrađene za Hrvate u Bukoviću
 

Rnjak u prijavi takođe traži da Malčić protiv Kutije, preko nadležnog tužilaštva, pokrene krivični postupak zbog utvrđivnja njegove odgovornosti kako bi benkovački gradonačelnik zbog takvog svog ponašnja bio kažnjen.

PRESAVIO TABAK: Gligorije Rnjak

- U hrvatskim selima je 2008. godine asfaltirano 68 puteva, a u srpskim nijedan metar. Poljski putevi u hrvatskim selima su svi redom prohodni, neki čak i asflatirani, a u srpskim selima zarasli u šikaru ili su postali vododerina. Putevi u srpskim selima izgledaju kao u vreme kad su ovde živeli Rimljani. Toliko puteva je predviđeno da se asfaltira i ove godine. Baš me interesuje hoće li koji metar zapasti i pokoje srpsko selo! Srpska sela, za razliku od hrvatskih, nemaju ni javnu rasvetu, ne voze autobusi do njih - osvrnuo se Rnjak za "Vesti" na svoju prijavu.


U prijavi se takođe navodi kako je pre rata u Benkovcu bilo zaposleno 4.600 ljudi, od toga 60 odsto Srba i 40 odsto Hrvata, kakav je brojčani odnos bio i u stanovništvu, a danas u Benkovcu nije zaposlen nijedan Srbin.

Rnjak kao drastičan slučaj diskriminacije navodi slučaj velikog srpskog sela Buković koje se naslanja na sam grad Benkovac. Njegov istočni deo nema vode, asfaltnih puteva ni javne rasvete. Bez obzira što vodovod do dva hrvatska sela prolazi kroz srpski deo tog sela, Srbi u Bukoviću svejedno nemaju nikakve koristi od tog vodovoda.

U zapadni deo Bukovića doseljeni su Hrvati iz Bosne i Hercegovine gde su im izgrađene nove kuće, sa svim ostalim infrastrukturnim i komunalni sadržajima koji su potrebni jednom stambenom naselju. Septičke jame tog naselja, Benkovačkog Sela i Miranja Gornjih fekalije ispuštaju kroz srpske delove tih sela.

U Bukoviću je hrvatsko naselje na brdu tako da sav taj smrad izbija na dnu brda gde žive Srbi. Tamo je sada zagađen i bunar koji je srpsko stanovništvo koristilo stotinama godina. Srbi povratnici iz izbeglištva na tom području od smrada više ne mogu da žive.

Table s nazivima srpskih sela pomerene su na štetu tih sela najmanje 1.000 metara. Tako deo tih teritorija, koje su uvek pripadale srpskom selu, postaju deo teritorija nekog od hrvatskih sela. Tako je u Karinu Donjem, Kuli Atlagića, Korlatu... Veliko srpsko selo Brgud već duže vremena ni s jedne strane nema tablu. Uopšte nije obeleženo. Kao da ne postoji. Zbog toga je nedavno jedan čovek svog prijatelja u Brgudu tražio sve do Kistanja.

- Cilj ovakve rasne segregacije je jasan - trajno nas oterati s ovog područja - smatra Gligorije Rnjak.
 

Umesto u zatvor dospeo u Sabor

 

- O Kutijinom ksenofobičnom ponašanju mogla bi se napisati knjiga. Odavno je, recimo, trebalo da bude u zatvoru zbog falsifikata kojima je hteo Srbima uskratiti njihovo pravo na imovinu. Umesto toga, izabran je za saborskog zastupnika. Upravo zahvaljujući Kutiji, Benkovac je odavno crna rupa u Hrvatskoj kad je reč o stanju međunacionalnih odnosa. Ali, Kutija ne bi bio to što jeste da nema podršku od najodgovornijih lica na županijskim državnom nivou - uveren je Rnjak kad govori o pozadini ove diskrimincije.

2024 © - Vesti online