Već dve decenije u privremenom smeštaju
Dok je svoja prava ostvarilo gotovo 98 odsto izbeglih iz BiH, za više od 500.000 Srba iz Hrvatske to je još san.
Izuzetno ugroženo
|
- Proces pomirenja i ponovnog uspostavljanja poverenja između Srbije i Hrvatske ne treba da ide preko leđa izbeglica. Mi jesmo za pomirenje, ali uz ostvarenje svih naših prava - poručio je Miodrag Linta, predsednik Koalicije udruženja izbeglica u Srbiji.
On podseća da je Koalicija od Evropske unije tražila da ne zatvori pregovore sa Zagrebom pre nego što se ispoštuju prava izbeglica.
- Da smo imali podršku Vlade Srbije i našeg predsednika, verujem da bismo u ovoj akciji i uspeli. Međutim, tek danas smo razgovarali sa potpredsednikom Vlade Jovanom Krkobabićem, koga smo upoznali s našim predlogom rezolucije o poštovanju ljudskih prava, kojim tražimo zaštitu prognanih - kazao je Linta.
Komesar za izbeglice Vladimir Cucić podsetio je da je u kolektivnim izbegličkim centrima bilo smešteno oko 6.000 ljudi, a taj broj smanjen je za oko 2.000. Međutim, do kraja godine planira se zatvaranje 15 centara. On za narednu godinu najavljuje međunarodnu donatorsku konferenciju koja bi mogla da pomogne velikom broju porodica koje nisu uspele da ostvare svoja prava u Hrvatskoj.