Subota 18.06.2011.
16:23
Večernje novosti

Novo srpsko oružje: "Milica" - ubica tenkova

Haubica "Sora"

"Bumbara" koji razvaljuje oklope, "lastu" na čijim leđima uče piloti borbenih aviona, "vrapca" snimatelja ili "milicu" - ubicu tenkova nije stvorila dečija mašta, već najbolji domaći tvorci naoružanja iz Vojnotehničkog instituta (VTI). Reč je samo o delu projekata kojim će se najveća vojna naučna ustanova predstaviti na predstojećem Sajmu naoružanja i vojne opreme "Partner 2011".

Iz beogradskog naselja Žarkovo, gde su laboratorije VTI, ka kupolama Beogradskog sajma sledeće nedelje krenuće još petnaestak prototipova i završenih sredstava. Vojni konstruktori naročito su ponosni na domaću bespilotnu letelicu "vrabac", koja je gotovo u potpunosti proizvod domaćeg znanja i umeća. Prioritet u njihovom radu imaju potrebe naše vojske.

Mladi stručnjaci dobrodošli u VTI


U kvalitet rada VTI u petak se uverio i ministar odbrane Dragan Šutanovac. On je naglasio da su investicije u ovu ustanovu danas višestruko veće nego decenijama ranije.
"Sa povećanjem izvoza oružja naše namenske industrije rastu i ulaganja u VTI. Budućnost ove ustanove garantuje 39 mladih stručnjaka koji su dobili posao, ali i otvaranje još četrdesetak radnih mesta za mlade istraživače".

"Kupljena je samo kamera, dok je sve ostalo razvijeno i napravljeno kod nas. Zahtev Vojske Srbije bio je da napravimo praktičnu letelicu, koja može u realnom vremenu da snima situaciju na tlu. Lansira je vojnik iz ruke, a spušta se padobranom, tako da joj ne treba pista, niti katapult. Teška je oko sedam kilograma, a pakuje se u malo veći kofer", kaže direktor ove ustanove pukovnik Zoran Rajić.

Iza kapija instituta vojni inžinjeri već nekoliko godina rade na modularnom robotizovanom sistemu, poznatijem kao - "milica". Iza suptilnog nadimka kriju se bacači raketa na gusenicama kojima se upravlja daljinskim upravljačem. Zadatak "milice" je da se prikrade bunkeru ili zasedi i omogući prolaz pešadiji. "Micin" mlađi brat je "toro" - vozilo na točkovima, čija je namena da uklanja eksplozivne naprave. I njegov mozak je na bezbednoj udaljenosti, a mine kupi robotizovana ruka. 

U serijskoj proizvodnji u fabrici "Utva" u Pančevu odavno je avion za obuku "lasta 95". Stručnjaci za naoružanje razvili su i laserski vođenu avionsku bombu, ali i raketu vazduh-zemlja "grom B". Ovo oružje probija pancirni čelik od metar debljine, a može da raznese i pet puta deblju betonsku ploču.

Na spisku dostignuća vojnih inžinjera je i nova verzija rakete "maljutka 2", samohodna haubica "sora", usavršeni kamioni FAP sa pogonom na četiri ili šest točkova, ali i računarska mreža za obradu podataka dobijenih sa radara, kao i već poznati protivoklopnjak "bumbar".

Ovo naoružanje rođeno je u 22 laboratorije instituta, od čega je najvredniji deo za ispitivanje aerodinamičnosti letelica, kakav postoji u svega nekoliko država na svetu. U pet aerotunela za testiranje aviona stvaraju se uslovi kakvi vladaju na nebu. 

2024 © - Vesti online