Subota 18.06.2011.
15:52
Politika

Rusija nas izjednačila sa Sudanom i Iranom

Srbija opasna zemlja za ruske diplomate 

Odlukom Moskve, Srbija je svrstana u istu ravan s Gruzijom, Abhazijom, Gvatemalom, Izraelom, Iranom, Severnom Korejom, Sudanom, Tadžikistanom i Čadom. Ono što najviše zbunjuje je objašnjenje po kojem je reč o zemljama u kojima postoji "eksplozivna društveno-politička situacija kao rezultat neefikasnosti centralne vlasti, zaostalog ekonomskog ustrojstva, energetske zavisnosti, niskog standarda stanovništva, rasta kriminaliteta".

Inicijativu za povećanjem plate i redefinisanjem radnog staža službenicima koji rade u nesigurnim zemljama daje Ministarstvo inostranih poslova RF, a ona se uobličava na osnovu informacija koje ambasade svakodnevno dobijaju s terena. U slučaju Srbije to se odnosi i na Kosovo i Metohiju, kao najdelikatniji deo srpskog prostora za rad diplomatskih službenika. Konačnu odluku po ovom pitanju, naravno, donosi Vlada.

Ova vest izazvla je zabunu u srpskoj javnosti, pa je Centar za evropske studije iz Beograda postavio pitanje: šta to Rusija zna što Srbija, EU, SAD i NATO ne znaju, i šta se podrazumeva pod "eksplozivnom društveno-političkom situacijom".

Dačić: Odluka Rusije normalna

 

Ivica Dačić kaže da je odluka Vlade Ruske Federacije da Srbiju s Kosovom i Metohijom stavi na spisak zemalja sa "složenom društveno-političkom situacijom", pre svega administrativna, a ne politička odluka. On je rekao da je na ovu odluku uticalo to što Rusija podrazumeva da je KiM sastavni deo Srbije, za razliku od nekih zemalja Zapada.

"Normalno je da u takvim okolnostima njihovi (ruski) službenici imaju veće plate i beneficije ovde nego u nekim drugim zemljama", kazao je Dačić. On je naveo i da u istu grupu zemalja "sa složenom društveno-političkom situacijom" Rusija svrstava i Sjedinjene Američke Države.

Dačić kaže je da takvu odluku Rusije i ne smatra "posebno bitnom" i da o njoj "eventualno može da razgovara šef srpske diplomatije sa ruskim kolegom".

Iz ruske ambasade u Beogradu juče je saopšteno da je ova vest možda preuranjena jer pomenuto povećanje plata ruskom diplomatskom osoblju u Beogradu, za sada, ne sleduje. Za bilo kakva dalja objašnjenja, prema rečima predstavnika ambasade, trenutno - nema mesta.

Nikolaj Sokolov, dopisnik agencije RIA Novosti, kaže da ovakva praksa nije neuobičajena i primenjuje se u svim zemljama s kojima Ruska Federacija održava diplomatske odnose. Prema njegovim rečima, Srbija je i do sada spadala u zemlje u kojima se od diplomatskog osoblja zahteva "posebno angažovanje", ali svakako nije spadala u kategoriju koja obezbeđuje za petinu veće plate od onih koje dobijaju službenici koji rade na "mirnim terenima".

Da je odluka o svrstavanju diplomata koji žive i rade u Srbiji isključivo stvar ruske diplomatske službe i da se ne odnosi na ostale ruske građane angažovane na poslovima van domovine potvrdio je i Aleksandar Beljčenko, dopisnik i politički analitičar nedeljnika "Tribuna", glasila kompanije "Gasprom". Kako navodi Beljčenko, novinari "Tribune" koji rade u inostranstvu prilagođavaju se situaciji na terenu i, u tom smislu, nikakva posebna kategorizacija među njima ne postoji. Ipak, treba imati u vidu da sve ovo važi za zemlje za koje vanredne odluke nisu ni neophodne, objašnjava on.

Da li će ruski diplomatski službenici angažovani u Srbiji, zaista, dobiti veće plate nema nekog posebnog značaja. Ipak, ukoliko je tačna informacija o svrstavanju naše zemlje u kategoriju država sa "složenom društveno-političkom situacijom", i to svega nekoliko dana posle održavanja Strategijske vojne konferencije partnera NATO u Beogradu, pa još i u predizbornoj godini, mnogo šta dobija poseban značaj.

Kosovo i socijalne tenzije faktori rizika


Politički analitičar Dragomir Anđelković objašnjava da je većina zapadnih zemalja, od Evropske unije do Kanade i SAD, već odavno klasifikovala Srbiju u grupu zemalja s povišenim rizikom. "Zapravo, mnoge od njih nisu nas nikada ni deklasifikovale iz te grupe, od ratnih 1990-ih naovamo, pa smo tako i ostali u toj zoni", navodi Anđelković.
Rizik objektivno kod nas jeste povećan, jer Rusija tretira Kosovo i Metohiju kao deo Srbije i pokrajina jeste faktor moguće nestabilnosti, pa Rusija ima potpuno prirodan razlog da tretira našu zemlju kao zonu povećanog rizika, dodaje ovaj analitičar. "Zapadne zemlje koje Kosovo ne tretiraju kao deo Srbije tu vrstu izgovora nemaju, pa ipak se kod njih povećanje plate za službovanje u Srbiji kreće od 15 do 25 odsto, u zavisnosti od zemlje do zemlje. Ako posmatramo Kosovo kao deo Srbije, onda smo mi i te kako uporedivi s Gruzijom, Iranom, Izraelom, Tadžikistanom i ostalima. Jer, ne može Rusija, kao zemlja koja priznaje integritet Srbije, da izdvoji Kosovo i da kaže da njihove diplomate koje rade u pokrajini imaju veće plate nego one u Beogradu. Jedan od kriterijuma povišenog rizika je i siromaštvo jer postoji mogućnost da dođe do socijalnih turbulencija, pa bismo i iz tog ugla mogli da se svrstamo u kategoriju rizičnih zemalja", kaže Anđelković.

2025 © - Vesti online