Utorak 14.06.2011.
22:52
Vestionline

Strani zvaničnici doneli uslove za EU

Zajednička poruka predstavnika Španije, Nemačke, Švedske i Mađarske jeste da je Srbija dobrodošla u Evropsku uniju, ali da će u procesu približavanja morati da revnosno ispunjava propisane kriterijume. 

Mađarski premijer Viktor Orban i Mirko Cvetković
 

Osim što je za cilj imala produbljivanje bilateralne saradnje, poseta mađarskog premijera Viktora Orbana Beogradu bila je povod da se još jednom sumiraju reformski koraci koje Srbija preduzima u procesu evrointegracija. Premijer Mađarske poručio je u razgovoru sa predsednikom Borisom Tadićem i premijerom Mirkom Cvetkovićem da je u opštem interesu da Srbija što pre postane članica EU i pružio uveravanja da će joj Mađarska pružiti svu moguću pomoć na tom putu.

I državni ministar inostranih poslova Nemačke Verner Hojer rekao je danas, prilikom susreta sa premijerom Cvetkovićem i potpredsednikom Božidarom Đelićem, da ta zemlja snažno podržava evropsku perspektivu Srbije, ali da su za proširenje EU bitni dobrosusedski odnosi i saradnja.

"Snažno podržavamo evropsku perspektivu Srbije. Isto tako znamo da na tom putu nema ustupaka, da moraju biti ispunjeni svi uslovi, kako saradnja s Hagom, tako i u vezi dijaloga Beograda i Prištine gde očekujemo konkretne rezultate", rekao je Hojer.

"Priznati teritorijalni integritet svih suseda, a Kosovo je sused": Verner Hojer
 

Ističući da u Nemačkoj polaze od toga da su granice na Balkanu sada povučene, Hojer je rekao da je to realnost koju niko ne treba da dovede u pitanje. On je izrazio zadovoljstvo zbog toga što se Srbija odlučila za budućnost i Evropu, ali je istovremeno upozorio da takav razvoj nije moguć bez dobrosusedskih odnosa.

"Kao i ranije kod proširenja Unije važi da je potrebno priznanje teritorijalnog integriteta svih susednih država", poručio je Hojer.

Đelić je danas primio i ministra za migracije i politiku azila Švedske Tobiasa Bilstroma, sa kojim je razgovarao o aktivnostima i merama koje Srbija sprovodi kako bi smanjila broja njenih građana koji u Švedskoj podnose zahteve za dobijanje azila.

Đelić i Bilstrom razgovarali su o zaštiti "belog šengena", odnosno bezviznog režima za građane Srbije, i ispunjavanju Akcionog plana za dobijanje statusa kandidata za članstvo u EU.

U Srbiji je danas boravila i ministarka inostranih poslova Kraljevine Španije Trinidad Himenes Garsija Erer, koja je sa predsednikom Tadićem razgovarala o produbljivanju bilateralnih odnosa dve zemlje i nastavku evropskih integracija Srbije.

Vuk Jeremić i koleginica iz Španije: Trinidad Himenes Garsija Erer
 

Premijer Cvetković, koji se takođe sastao sa španskom ministarkom, osim razgovora o procesu evrointegracija Srbije i ekonomskoj saradnji dveju država, izrazio je i zahvalnost na podršci Španije u očuvanju teritorijalnog integriteta Srbije.

Iako pripreme za pisanje izveštaja Evropske komisije, u kojem će se pored ostalog naći i mišljenje o aplikaciji Srbije za članstvo u EU, počinju već sada, Srbija ima vremena do početka septembra da ispuni sve neophodne uslove za pozitivno mišljenje.

"Ove pripreme su još uvek interne i još uvek smo daleko od toga da možemo da kažemo kakav će biti ishod. Srbija ima još vremena za nastavak određenih reformi i usvajanje potrebnih zakona. Krajnji rok je početak septembra kada će Komisija početi pisanje Izveštaja", rekao je jedan visoki zvaničnik Direkcije za proširenje.

On je izrazio nadu da će Srbija do septembra učiniti sve što je neophodno kako bi Komisija bila u mogućnosti da u Izveštaju o napretku iznese pozitivno mišljenje o njenoj kandidaturi.

Komisija će Izveštaj o napretku Srbije za 2011. objaviti 12. oktobra, a ukoliko se u njemu nađe pozitivno mišljenje o aplikaciji Srbije za članstvo u Uniji, odnosno preporuka Savetu EU da Srbiji dodeli status kandidata, o tome će šefovi država i vlada EU raspravljati na samitu u decembru.

2024 © - Vesti online