Ostaviti bez argumenata protivnike Srbije
"Moramo da uradimo sve kako bismo izbili i poslednji adut iz ruku onih koji se protive početku pregovora za članstvo Srbije u EU", rekao je Đelić.
Kako rešiti problem Kosmeta?
On je ponovio da Srbija ni na koji način nikada neće priznati nezavisnost Kosova, ali i dodao da želi da se to pitanje reši. "Ne možemo se u nedogled baviti nerealnim idejama koje dolaze sa obe strane", poručio je Đelić.
"Srbija ne može ući u EU, a da se pitanje Kosova ne reši. Istovremeno, rešenje sigurno ne može biti priznanje jednostrano proglašene nezavisnosti. Zato treba tragati za planom koji bi zadovoljio obe strane", rekao je potpredsednik vlade.
On je ukazao na nepovoljnu finansijsku situciju na Kosovu, podsetivši da je MMF nedavno otkazao dalju podršku tamošnjim finansijama. "Da bi kosovski Albanci imali bolji život u 21. veku, neophodan im je dogovor sa Beogradom", smatra Đelić.
On je dodao da ulazak Srbije u NATO nije preduslov za članstvo u EU, ukazujući na primer Austrije koja je u EU, ali ne i u NATO.
"Neka građani odluče"
Đelić je izrazio uverenje da će i dva "teška" zakona iz "evropskog paketa" - o javnoj svojini i o restituciji, biti doneta do jeseni. O restituciji će nacrt prvo ići na javnu raspravu, napomenuo je on, ističući da će resticucija "koja ima dublje fiskalne implikacije, biti skromna, po meri države".
Po njegovoj oceni, parlamentarni izbori će biti održani na vreme, u aprilu, ili maju 2012. godine. Do tada će, očekuje Đelić, otpočeti pregovori sa EU, "FIAT" će započeti serijsku proizvodnju, biće očuvan Beli šengen, nezaposlenost će opadati.
"To će biti Srbija koja napreduje. Neka građani onda odluče", rekao je potpredsednik vlade Srbije.