Petak 10.06.2011.
02:14
Vestionline

Nova packa Rumuniji i Bugarskoj

Ministri unutrašnjih poslova odlučili su se na ovo u trenutku kada se Unijom širi strah od ilegalne imigracije i kriminala koji ugrožavaju šengenski sistem neometanog putovanja kroz 26 evropskih država.

"Ono što brine nekoliko država članica jeste da bi korupcija koja postoji u ovim državama mogla oslabiti zaštitu granica", rekao je francuski ministar unutrasnsjih poslova Klod Gean, koji je predložio sistem postavljanja evropskih zvaničnika pored nacionalnih graničara ovih država koji bi obavljali dodatne provere.

Rumuni i Bugari ostaju van Šengena

Opstanak Šengenskog sporazuma već je ugrožen odlukom Danske da vrati carinsku kontrolu na svoje granice i neslaganja Italije i Francuske oko više hiljada tunižanskih izbeglica koji su u ove zemlje doputovale preko Mediterana u proteklih nekoliko meseci.

Nemačka je kritikovala Dansku zbog "hladnog podrivanja" jednog od temelja evropskog jedinstva.

"Mi se slažemo davanju veće fleksibilnosti" radi pojačavanja kontrole unutrašnjih granica u okviru šengenske zone, rekao je danski ministar pravde Lars Barfoed.

Odbijanje evropskih ministara da integrišu Bugarsku i Rumuniju u šengenski sistem došlo je samo dan nakon što je Evropski parlament izglasao da su ove dve zemlje spremne da postanu članice Šengenskog sporazuma.

Holandija zateže i kod komšija

Brzoj integraciji ove dve zemlje usprotivila se i Holandija čiji je ministar za imigraciju Gerd Lers rekao da njegova zemlja još uvek sumnja da su Bugarska i Rumunija dovoljno snažne da obezbede efikasnu kontrolu spoljne granice šengenske zone.

"Sada je još rano za donošenje odluke i može biti potrebno još vremena", rekao je Lers.

Članice EU ovo pitanje će ponovo razmatrati u septembru, ali bi pristupanje Rumunije i Bugarske Šengenskom sporazumu vrlo lako moglo biti pomereno za iduću godinu.

Holandija je inače poznata po svom evroskepticizmu, naročito otkad su rukovođenje tom zemljom preuzele stranke desnice. Tako je nedavno holandski parlament nakon toliko čekanog i zahtevanog hapšenja Ratka Mladića, odbio da ratifikuje SSP sa Srbijom. Vlada u Hagu takođe važi i za vrlo rezervisanu kada je u pitanju prijem Hrvatske u EU.  

2024 © - Vesti online