Subota 12.12.2009.
16:40
Vestionline

Smrt od azbesta: U Srbiji realnost, u Italiji na sudu

Azbestna vlakna pod mikroskopom
 

Proces protiv upravnika "Eternita" odgovornih za smrt gotovo 2.800 osoba- otvoren je u četvrtak u Torinu. Optuženi su Švajcarac Stefan Ernest Šmidhajni (61) i Belgijanac Jean Louis Marie Gislain (87), kojima se sudi u odsustvu.

 

Evropska Direktiva

Evropski parlament je još 1976. godine doneo Direktivu o ograničavanju proizvodnje i upotrebe azbesta sa naglaskom da do 1. januara 2005. godine sve zemlje članice Evropske unije moraju potpuno da zabrane upotrebu azbesta.

Proces prati veliki broj članova porodica umrlih i obolelih. " U Torino je došlo nas dvestotinak u znak potpore žrtvama kompanije "Eternit Italia", umrlim zbog azbesta. Nadamo se da će proces dati dostojanstvo žrtvama i porodicama žrtava", izjavio je Atilio Manerin, predstavnik francuskog udruženja žrtava azbesta.

Žrtve azbesta iz građevinskog materijala nisu samo bivši zaposleni i oni koji su bili u blizini pogona te fabrike u Italiji, nego i građani koji su za svoje domove upotrebili materijal proizveden u tim fabrikama. Računa se da će 2020. godine broj žrtava od azbesta u Eternitovim materijalima dostići najveći broj, jer još oko 700 obolelih ima poslednji stadijum karcinoma.

U Srbiji se problem Azbestnog naselja u Belim Vodama rešava decenijama

 

Azbestno naselje u Belim vodama čini 14 zgrada koje su sagrađene pre 40 godina od azbestnih ploča, za koje stanari tvrde da su ih životno ugrozile. Porodice, njih 140, godinama vode bitku za preseljenje.

 

Dragan Mitrović jedan je od stanara i kaže da decenijama živi u naselju koje je nazvao kartonskim. "Otac mi je umro od raka, a pitanje je dana kada ćemo i mi ostali poumirati.", kaže on.

 

 

Neki od stanara kažu i da pri useljavanja nisu ni znali da su stanovi sagrađeni od azbesta jer su koštali kao zidani. Malo ko od stanara ima nadu da će ih neka od vlasti ikada raseliti. Oni veruju da će pre oboleti, nego dočekati neke druge stanove.

 

Prva od ukupno 14 zgrada u „Azbestnom naselju” srušena je sredinom 2006. a tokom 2007. srušene su još dve. Demontažu i rušenje prve tri zgrade obavilo je preduzeće „PMC inženjering” iz Beograda,

 

Demontirani azbest spakovan je u posebnu ambalažu i transportovan u nepropusnim kontejnerima do postrojenja za reciklažu u Ludvigshafenu u Nemačkoj.

 

U Direkciji za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda procenjuju da će čitav problem „Azbestnog naselja” biti rešen do 2011. godine.

Odšteta koja se traži od optuženih na procesu u Torinu mogla bi dostići pet milijardi evra. Na osnovu dosadašnjih zahteva, od optuženih se traži 245 miliona evra, ali do kraja procesa bi se iznos mogao višestruko povećati.Računa se da će 4.500 osoba zatražiti odštete za smrt članova porodice.

Iako se već od šezdesetih godina znalo da azbestna vlakna izazivaju smrtonosne bolesti, proizvodnja u Italiji zabranjena je tek osamdesetih godina.

Tužiilac Rafaele Guarinielo prikupio je 220.000 stranica dokumenata i svedočenja kojima podupire optužnicu.Giusepe Casalbore, sudija koji predsedava procesom, sazvao je sledeće ročište za 25. januar 2010.

Proces prate advokati iz mnogih evropskih zemalja u nadi da će i u drugim državama biti moguće pokretanje sličnog procesa. Do objavljivanja ove vesti nismo uspeli da saznamo da li je tamo neko iz Srbije.

2024 © - Vesti online