Rat izgubljen, legalizujte travu
U izveštaju se navodi da je decenijama dug "svetski rat protiv droge izgubljen, sa razarajućim posledicama po pojedince i društva širom sveta".
"Politički lideri i javne ličnosti bi trebalo da imaju hrabrosti da javno izraze ono što mnogi od njih znaju privatno: da su empirijski podaci u velikoj meri pokazali da represivne strategije neće rešiti problem narkotika, kao i da rat protiv droge nije i ne može biti dobijen", ukazuje se u izveštaju.
Umesto kažnjavanja korisnika koji, kako se navodi u izveštaju, "ne ugrožavaju druge", vlade bi trebalo da okončaju krivično tretiranje upotrebe droge, kao i da uvedu eksperimente sa legalnim modelima uz pomoć kojih bi bio umanjen značaj organizovanih kriminalnih grupa i ponude servise za lečenje onim korisnicima droge kojima su potrebni.
Komisija je pozvala na uspostavljanje politike vezane za drogu koja bi bila bazirana na empirijski dokazanim metodama za smanjenje kriminala, a koja bi odvela do boljeg zdravlja i promovisale ekonomski i socijalni razvoj.
U izveštaju su naročito kritikovane SAD, za koje je ocenjeno da bi morale da promene politiku za borbu protiv droge i umesto da u njenom sprovođenju budu rukovođenje borbom protiv kriminala, svoju pažnju usmere na zdravstvenu zaštitu i ljudska prava.
"Nadamo se da će SAD u najmanju ruku početi da razmatraju neke alternative", rekao je u telefonskom razgovoru sa agencijom AP bivši kolumbijski predsednik Sezar Gavirija.
SAD: Izveštaj na lošem putu
Glavni u Beloj kući za drogu, Džil Kerlikovski, rekao je komentarišuci zaključke izveštaja, da je on "na lošem putu".
"Zavisnost od droge je bolest protiv koje moraju da se sprovedu uspešne preventive i tretmani. Učiniti drogu dostupnijom, kao što ovaj izveštaj preporučuje, otežalo bi pokušaje da naše zajednice održavamo zdravim i bezbednim", naveo je Kerlikovski.
Američka Kancelarija za kontrolu narkotika na nacionalnom nivou ukazala je da su mere vlade uticale da se u poslednjih 30 godina smanji upotreba droge, a u poslednjih pet godina je za 46 odsto opao broj mladih zavisnika od kokaina.
Današnji izveštaj, pak, poziva se na podatke UN da se upotreba opijata od 1998. do 2008. širom sveta povećala za 34,5 odsto, a samo kokaina za 27 procenata, dok je broj uživalaca marihuane skočio za 8,5 odsto.
U 19-članoj komisiji bili su, između ostalih, bivši generalni sekretar UN Kofi Anan, bivši američki zvaničnik, iz doba administracija predsednika Ronalda Regana i Ričarda Niksona, Džordž Šulc, bivši predsednici Meksika, Brazila i Kolumbije, kao i pisci Karlos Fuentes i Mario Vargas Ljosa.