Četvrtak 02.06.2011.
08:41
Vestionline, Srna

Dodik traži da EU poštuje Dejton

Dodik je, u intervjuu RTS-u, rekao da je RS, kao deo BiH, na velikom gubitku na putu evropskih integracija, i naveo da bi RS sve uslove ispunila možda brže nego bilo koja zemlja u regionu, ali da je to nemoguće zbog nedostatka osnovnog dogovora u BiH.

Sami bismo brže stigli do EU: Milorad Dodik

On je naglasio da će Republika Srpska ostati u BiH onakvoj kakva je određena Dejtonskim sporazumom, ali ne u centralnoj, unitarnoj muslimanskoj zemlji.

Dodik je rekao i da niko nema iluzija da će se na sastanku sa evropskim komesarom za proširenje Štefanom Fileom 6. juna, kada će početi razgovor o reformi pravosuđa BiH, sve završiti u vezi s tim pitanjem, ali da Srpska ima mogućnost da iznese argumentaciju koju ranije niko nije čuo i nije želio da čuje.

“Očekujemo pomoć Srbije“


Dodik je rekao da Srpska želi što je moguće bolje odnose sa Srbijom i da jednog dana bude s njom povezana što više politički i teritorijalno. Dodik je rekao da RS očekuje pomoć od Srbije čak i onda kad Srbija to ne želi da učini.


"Srpska je stalno okrenuta prema Srbiji. Mi gledamo na Srbiju i onda kada vas to nervira... Srbija nikada neće prestati da bude za nas važna, čak i kada se ponekad razočaramo zato što ne razumije našu poziciju ili ne čini ono što mi očekujemo", rekao je on.

Dodik je ocenio da će RS imati mogućnost da jasno stavi do znanja da će njen odnos prema kretanjima ka EU biti isključivo vezan za činjenicu da li je Evropa u ovom pitanju objektivna ili nije.

Prema njegovim rečima, ako RS vidi da Evropa ne poštuje dve ključne stvari – ustavni poredak u BiH i evropsku prasku i zakonodavstvo, onda će isključiti svoju saglasnost da se kreće dalje ka EU, dodajući da Unija nije sveto mesto na koje treba stići.

Možemo se vratiti na temu referenduma

Dodik je poručio da Srpska želi da se eliminišu nezakonitosti i neustavnosti u vezi sa Sudom i Tužilaštvom BiH, te dodao da će Evropa, koja je do sada podržavala OHR, ovaj put morati kritički da analizira sve što se dešavalo, a da se RS, ako to izostane i ako ne bude objektivnog pristupa može ponovo vratiti na temu referenduma.

Na pitanje da li postoji opasnost da se kroz reformu pravosuđa uvedu novi sudovi, Dodik je rekao da postoje razne varijante u OHR-u, ali da RS neće dati saglasnost za Vrhovni sud, čak i ako EU bude to tražila.

Predsednik Srpske je naveo da je nakon dogovora sa visokim predstavnikom EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton, RS uspela da skrene pažnju na pitanje selektivne pravde i da se EU bavi tim pitanjem mimo OHR-a.

Podsetimo, posle dogovora eštonove i Dodika, Narodna skupština RS juče je i zvanično odustala od referenduma o nametnutim zakonima OHR-a.
 

"Selektivna pravda u Hagu"


Osvrnuvši se na hapšenje Ratka Mladića, Dodik je rekao da je Mladić isporučen Hagu prema međunarodnim obavezama i da se pojedinačna odgovornost ne može svesti na kolektivnu, i ocenio da Haški sud sprovdi "selektivnu pravdu".


On je podsetio da je presuda Naseru Oriću, koji je osuđen na dve godine zatvora, kasnije poništena i nije mu suđeno za komandnu odgovornost, iako je komandovao muslimanskim jedinicama.

2024 © - Vesti online